Campioana României, CFR Cluj a facut un meci istoric cu AS Roma, vicecampioana Italiei, în deplasare pe stadionul Olimpico. UEFA considera Victoria echipei clujene ca fiind una dintre cele mai surprinzatoare victorii din istoria Champions League. Mii de clujeni au iesit în piata Avram Iancu, noaptea, pe ploaie pentru a-si sarbatori echipa.

Din pacate, cealalta echipa care reprezinta România în Champions League, Steaua Bucuresti, a pierdut în fata nemtilor de la Bayern Muchen, miercuri, în ciuda unui joc destul de bun.

Echipa CFR Cluj a debutat cu o victorie în grupele Ligii Campionilor, dupa ce a învins, marti seara, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), formatia AS Roma, în prima etapa a grupei A a competitiei. Pentru AS Roma a marcat Panucci  în minutul 17, iar pentru CFR a înscris Culio de doua ori, în minutele 27 si 49.

AS Roma a deschis scorul în minutul 17, prin Cristian Panucci. De Rossi l-a deposedat în terenului pe Culio, a centrat, iar Panucci a marcat din patru metri. Jan Culio a restabilit egalitatea în minutul 27, când a marcat cu un sut de la 16 metri, dupa o pasa cu calcâiul de la Trica.

Acelasi Juan Culio a marcat pentru  a doua oara  în minutul 49. Trica a centrat de pe partea dreapta, Cassetti a respins, doar pâna la Culio, care de la 12 metri, lateral stânga, a sutat din voleu la coltul lung.

În acest moment, CFR Cluj se afla pe locul secun în Grupa A, “Grupa Mortii”.  La aflarea rezultatelor tragerii la sorti, în urma cu câteva saptamâni, soarta clujenilor parea pecetluita. Arpad Paszkany afirma “ evident celelalte echipe din grupa noastra nu prea au avut noroc”, apoi a completat “sigur, glumesc”. Incredibil, A.S. Roma chiar nu a avut noroc!

Din Divizia C în “Grupa Mortii”

Ambitia unei glorioase promovari din Divizia C în Divizia B a dat, în 2001, suflul unei performante unice în România si extrem de greu de egalat oriunde în fotbalul respectabil din Europa – 7 ani de evolutii mereu ascendente culminând cu obtinerea eventului campionat – Cupa României în sezonul 2007-2008. CFR Cluj a readus titlul în provincie dupa o hegemonie de aproape 20 de ani a cluburilor din Capitala. Performanta, pregatita de un sezon în care clubul din cartierul Gruia a ratat la milimetru locul 2 si calificarea în Champions League, este atribuita de majoritatea specialistilor proiectului managerial ambitios, dar realist, gândit pe etape concrete, în care bugetele, loturile si obiectivele pe termen scurt au fost de fiecare data perfect sincronizate.

Juan Culio, omul care a cucerit Roma

Eroul partied, Juan Emmanuel Culio  a fost descoperit din întâmplare când avea 19 ani. El a debutat la CS y Deportivo Flandria în liga a III-a din Argentina. Ca si echipa din care acum face parte a avut o evolutie surprinzatoare. În anul debutului sau, în 2002, Culio avea deja o experienta de sase ani ca si muncitor necalificat în constructii, “peon”, alaturi de tatal si fratele sau pentru a se întretine, iar fotbalul era dor o pasiune pentru timpul liber, nimic mai mult. Câstiga, din câte a declarat într-un interviu pe care l-a acordat dupa câstigarea meciului de pe Olimpico, cca. 60 de euro pe luna.

Din 2004 soarta sa s-a schimbat, dupa transferal la echipa din prima liga argentiniana Club Atletico Almagro si, dupa o oprire în Chile, la Deportes La Serena, a semnat în 2007 contractul cu echipa clujeana CFR.

Remarcat de mai marii fotbalului românesc, i s-a propus sa fie naturalizat si cooptat în nationala României, idée de care pare a fi foarte încântat.

Ce nici nu visam…

Antrenorul echipei clujene a declarat în conferinta de presa organizata dupa încheierea partidei ca victoria în deplasare asupra uneia dintre cele mai titrate echipe din Europa este o surpriza si pentru el. Acesta a completat ca "am obtinut un rezultat mare în seara aceasta si îmi felicit jucatorii pentru taria de caracter de care au dat dovada. Nimeni nu se gândea ca vom reusi sa învingem pe A.S. Roma chiar pe "Olimpico" dar traim realitatea si fotbalul ne-a aratat, înca o data, cât poate fi de frumos. Am fost mai buni în seara aceasta, am avut si noroc, am câstigat. Nu ma felicitati pe mine! Felicitati-i pe jucatori!." El a apreciat atât eforturile jucatorilor din linia defensiva, cât si a celor din atac. "Am avut nevoie si de noroc în munca noastra. Un rezultat de negândit. Este frumos, mai ales ca nimeni nu se astepta la o victorie. Dupa meci antrenorul Luciano Spalletti m-a felicitat putin. Este dificil pentru el", a spus Trombetta. El nu a sperat niciun minut într-o victorie atât de frumoasa în tara sa natala, unde i-a secondat  pe tehnicienii italieni Francesco Guidolin si Giovanni Galeone la echipele Udinese, Perugia, Napoli, Bologna, Ancona

Cujenii au primit pe telefonul directorului de relatii internationale un mesaj interesant din partea unui reprezentant UEFA care a inspectat stadionul „Dr. Constantin Radulescu”: „Daca vreti sa jucati si partidele eliminatorii din Champions League pe teren propriu, mai aveti de facut investitii. Felicitari!”.

CFR, o echipa de suflet

De altfel, chiar înainte de a câstiga competitia interna, CFR Cluj a fost desemnata de prestigioase institute de sondare a opiniei publice ca fiind a cincea cea mai iubita echipa din România. Sustinut de întreaga suflare microbista din Ardeal si luat drept model de toate cluburile ambitioase ale tarii, Clubul se afla în fata celei mai mari provocari din istoria sa de peste 100 de ani . Practic , asa cum afirmau oficialii clubului, competitia suprema a fotbalului mondial se joaca la Cluj.

De asemenea si ciferele de audienta sunt impresionante, potrivit reprezentantilor postului de televiziune care a transmis meciul  “minutul de maxima audienta a fost atins spre finalul meciului, 23:34, când 1.999.000 de români urmareau la televizor ultimele minute ale celui mai tare meci din istoria Clujului, adica un rating de 17,6 puncte si 54,2 % cota de piata. Si publicul comercial urban, cu vârste cuprinse între 18 si 49 de ani, a preferat meciul As Roma – CFR Cluj, ajungându-se la un rating de 14,1 puncte si o cota de piata de 38,7%.

Gazeta

Il Giornale -“Maurizio Trombetta si mijlocasul argentinian Emmanuel Culio, autorul celor doua goluri care au adus victoria campioanei României, au darâmat Roma. Echipa lui Spalletti a fost întepenita de necunoscutii de la Cluj, debutanti în Liga Campionilor”

Agentia Datasport – "debut amar pentru Roma",

La Repubblica "Aceasta echipa a Romei a fost rupta de CFR Cluj".

Gazzetta dello Sport "Anonimii de la Roma au pierdut ascasa cu CFR Cluj. Roma a fost facuta KO de o debutanta în Liga Campionilor".

Site-ul UEFA a notat: "Roma nu se poate ridica, Clujul i-a înfundat".