Potrivit lui Gigi Becali, arbitrul Ovidiu Haţegan a comis o serie de erori mari în derby-ul etapei a doua din play-off. N-a acordat un penalty clar pentru CFR şi l-a eliminat gratuit pe Pintilii. Chiar şi aşa, cel care a urlat la final a fost patronul FCSB-ului.

Dintre erorile comise duminică seara, cea mai mare a fost cea în care CFR Cluj n-a primit o lovitură de la 11 metri la scorul de 1-0.
Dacă ar fi primit penalty şi ar fi marcat, formaţia din Gruia ar fi condus cu 2-0 cu 32 de minute înainte de final. Apoi, după această fază, a venit eliminarea eronată a lui Pintilii, ce-i drept într-un moment în care FCSB era pe val.
La finalul meciului, în stilul său caracteristic, Gigi Becali l-a desfiinţat pe Ovidiu Haţegan, punându-i în cârcă şi o greşeală inexistentă: penalty-ul acordat pentru CFR în prima repriză.
Ce a spus Becali la Pro X?
”Sunt mulţumit de rezultat, pentru că am făcut egal în deplasare, am marcat şi gol. El (n.r. – Ovidiu Haţegan) ce a zis? Băi, staţi puţin, sunt prietenul vostru. Vă egalez (n.r. – referitor la eliminarea lui Pintilii, după ce Peteleu fusese şi el eliminat), să fie egalitate şi să nu vă aduceţi aminte de trecut, să spuneţi nişte lucruri…
Părerea mea că aşa a fost. Se ştiu legăturile lor de pe vremuri. Era de aşteptat să dea 11 metri (n.r. – în prima repriză), era de aşteptat! Nu ştiu ce a fost, dar zic că a avut intenţie. Cum să faci asemenea greşeli? Cum să dai asemenea 11 metri, cum, când Culio e cu mâna pe sus? Benzar nu-şi măreşte aria, şi-o micşorează, îi vine mingea pe mână.
Ce, suntem la pitici? E arbitru FIFA, nu vede că-şi trage mâna? Nu se poate, e clar despre ce ce vorba! E vădită treaba, nu e clar că a fost vădit? E vădită treaba!
Mai sunt trei-patru arbitri cu care au legături din trecut. Nu-i lăsa ei pe CFR, prietenii lui, în zece, fără un jucător pe teren.
Asta e România, asta e ţara noastră, nu ştiu când se va termina…
Măcar arbitrii care sunt tineri, dă-i pe ăia! Dă-l pe Feşnic, nu mă interesează că e de la Cluj. Cum nu greşeşte, bă, Feşnic? Avram cum nu greşeşte? Kovacs cum nu greşeşte? Mai greşesc şi ei, fac greşeli mici, dar aşa ceva…
Viciere de rezultat! Unde te trezeşti, eşti în junglă, îţi baţi joc de oameni”, a declarat Becali.