Raliul Iașului s-a terminat mai bine decât a început pentru două dintre echipajele Napoca Rally Academy prezente la start, dar ambițiile echipei erau mai mari pentru penultima etapă din Campionatul Național de Raliuri Dunlop.

Sâmbătă, în ultima zi a Raliului Iașului, au fost programate 7 probe speciale cu o lungime de 71,25 km. După prima zi, cele trei echipaje Napoca Rally Academy se aflau în top 9, iar două dintre ele au reușit să-și îmbunătățească poziția din clasament. Aflați pe trei după prima zi, Bogdan Marișca și Carmen Poenaru nu au mai ajuns la sosire fiind nevoiți să abandoneze după o ieșire în decor pe speciala a patra.

Simone Tempestini și Dorin Pulpea au avut cea mai bună evoluție dintre echipajele Napoca Rally Academy pe ultimele șapte probe speciale. Juniorul Napoca Rally Academy a câștigat patru probe speciale, pe super specială având același timp cu Edwin Keleti, și a urcat cinci locuri în clasamentul general de pe poziția a noua până pe 4. “Am avut o zi mai bună și sunt mulțumit de ritmul pe care l-am avut. Dacă nu ar fi fost problemele tehnice din prima zi și lipsa de vizibilitate pe probe din cauza prafului sunt sigur că puteam obține mai mult aici”, a spus Simone Tempestini, care a terminat pe locul trei la clasa 2 și pe 1 în clasamentu Juniorilor.