Jucătoarea Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a fost eliminată în primul tur al Australian Open, după ce a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-4, 6-3, de chinezoaica Shuai Zhang, locul 133 WTA, sportivă venită din calificări.

Halep, a doua favorita a competitiei, a evoluat modest si a fost surprinsa de Zhang (26 ani, 133 WTA), care a aratat un nivel remarcabil, fapt dovedit de cele 31 de mingi direct castigatoare reusite (31-11). Zhang, care s-a impus intr-o ora si 18 minute, a avut mai multe erori nefortate decat Simona (24-17).

Asiatica a avut procentaje mai bune la punctele facute atat cu primul serviciu (60% fata de 50%), cat si cu al doilea (54% fata de 31%). Zhang a fost mai buna si la mingile de break, transformand 5 din 7 (71%), fata de Halep (3 din 12, 25%).

Zhang, invinsa 6-1, 6-1 de Halep in 2012 la Indian Wells, a surprins-o din start pe romanca si a condus cu 4-0. Halep a dat semne de revenire, a castigat doua ghemuri la rand (2-4), apoi a salvat o minge de set la 3-5, a reusit break-ul si s-a apropiat la 4-5, insa si-a pierdut serviciul si chinezoaica a luat primul set in 46 de minute.

Zhang a inceput in forta si setul secund, luand primul ghem la zero. Halep a intors jocul, castigand trei ghemuri la rand, dupa care a irosit doua mingi de 4-1. Zhang a revenit la nivelul din primul set, a facut punct dupa punct si a incheiat meciul en fanfare, cu 6-3.

Simona Halep, sfertfinalista in ultimii doi ani la Melbourne, va pierde locul al doilea in clasamentul WTA dupa Australian Open. Pentru participare, ea s-a ales cu 34.500 dolari australieni si 10 puncte WTA.