Ieri, 29 martie 2015, au avut loc jocurile din etapa a XIII și a XII din Superligă, respectiv Liga I Feminin.

Olimpia I s-a deplasat la Alexandria pentru a întâlni tânăra echipă a Universității, iar Olimpia II la Odorheiu Secuiesc pentru a disputa derby-ul acestei serii.

Dacă la Alexandria diferența mare de valoare s-a remarcat și pe tabela de marcaj, olimpicele înscriind nu mai puțin de unsprezesce goluri (cinci până la pauză), la Odorheiu Secuiesc, partida a fost una echilibrată, junioarele Olimpiei luptând până la sfârșit și înscriind golul victoriei târziu (minutul 80), dintr-o lovitură liberă directă executată de Mihaela Ciolacu.

Olimpia I: Ganea – Mera, Desmerean, Olar, Giurgiu – Bortan, Vătafu, Voicu – Bâtea, Rus (52′ Boandă), Lunca.

Pentru Olimpia I au marcat: Voicu (7′, 13′, 65′), Vătafu (10′, 35′), Lunca (30′), Giurgiu (47′, 60′, 70′), Bortan (55′) și Bâtea (75′).

Tot în această partidă, antrenorul, Iulian Szekely a aliniat în primul 11 o debutantă la 2prima echipă – Rus Demi. Aceasta și-a îndeplinit bine sarcinile primite, fiind foarte aproape de gol la două faze.

Universitatea Alexandria: Neagu – Butoi, Dumitrache, Nica An, Bazilescu – Sandu, Boldeiu, Chiar – Nica Al, Vasile, Savescu.

Olimpia II: Dârle – Lipotean, Meluță, Moraru, Bercheșan (46′ Chis) – Deac, Ciolacu, Grecu (70′ Jiurjiu), Carp (85′ Mates), Zăhan, Indrei.

Pentru Olimpia II a marcat: Ciolacu (80′)

Vasas Femina Odorheiu Sescuiesc: Kajtar – Gered, Peter, Bartalis, Krall – Balazs, Ambrus, Papp – Biro, Căldare, Balint.

Clujencele vor disputa următoarele meciuri acasă, după cum urmează:

Olimpia 1 va juca în 5 aprilie cu Real Craiova de la ora 11:00 pe terenul sintetic al Bazei Sportive Unirea, iar Olimpia II va juca în 9 aprilie de la ora 17:00 cu Sporting Lugas, pe același teren.