Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 2 şi locul 2 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 6-3, 6-4, pe ucraineanca Katerina Bondarenko, poziţia 104 WTA, sportivă venită din calificări, românca egalându-şi performaţa de anul trecut, calificarea în turul al treilea al US Open.

Partida a durat o oră şi 17 minute.

Jucătoarea din Constanţa a avut parte de un meci solicitant, fiind supusă la presiune de ofensiva Bondarenko şi de loviturile ei puternice. Dar Halep a făcut risipă de energie, alergând după fiecare minge, şi a anulat jocul agresiv al adversarei cu mobilitate şi cu precizia loviturilor. Punctul forte al româncei fost de această dată serviciul, unul foarte bun, chiar dacă nu a avut un procentaj de reuşită ridicat la primul.

Halep a condus cu 2-0, după un break în primul ghem, dar s-a văzut egalată. Bondarenko a reuşit singurul ei break în ghemul al patrulea, apoi Simona Halep a făcut rebreak şi şi-a păstrat avantajul până la 5-3. După un ghem lung, cu schimburi spectaculoase, românca a fructificat prima minge de set avută pe serviciul rivalei şi a făcut 6-3, în 41 de minute.

În setul al doilea cele două jucătoare au mers cap la cap cu serviciul până la 5-4 pentru Simona Halep. Pe fondul scăderii în joc a ucrainencei de 29 de ani, Halep a pus capăt meciului după un break la zero şi după alte 36 minute.

În faza următoare, românca va evolua cu învingătoarea din meciul dintre Kurumi Nara, locul 82 WTA, şi americannca Shelby Rogers, locul 154 WTA, venită din calificări.

Calificarea în turul 3 este recompensată la Flushing Meadows cu un premiu de 120.300 de dolari şi cu 130 de puncte WTA.

Halep va mai evolua, în noapte de joi spre vineri, la dublu mixt, alături de Horia Tecău.

Cea mai bună performanţă din cariera Simonei Halep la US Open este calificarea în optimile de finală, în 2013.

Halep: Nu am jucat cel mai bun tenis al meu, dar a fost suficient ca să câştig

Jucătoarea Simona Halep a declarat, joi, după ce a învins-o pe ucraineanca Katerina Bondarenko, că nu a practicat cel mai bun tenis al ei, dar evoluţia a fost suficientă pentru a obţine calificarea în turul al treilea al US Open.

„Ea a jucat foarte bine, a luptat extraordinar. Mi-a fost greu să închid meciul, dar mă bucur că am putut termina în două seturi. Nu am jucat cel mai bun tenis al meu, dar a fost suficient să câştig. Mai am de jucat dublu mixt astăzi, pentru mine a fost întotdeauna dublul un bun antrenament”, a spus Halep, la interviul de pe terenul arenei Arthur Ashe.

Sursa: medifax.ro