Perechea Horia Tecău/Max Mirnîi (România/Belarus), cap de serie numărul 2, a ratat, miercuri, calificarea în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Sankt Petersburg, dotat cu premii în valoare totală de 455.775 de dolari.

Tecău şi Mirnîi au fost învinşi, în runda inaugurală, cu scorul de 6-4, 7-5, după o oră şi zece minute, de cuplul Dominic Inglot/Denis Istomin (Marea Britanie/Uzbekistan), adversari cu o cotă mult mai slabă.

Această înfrângere surprinzătoare vine în condiţiile în care Horia Tecău s-a despărţit recent de Andreea Raicu, după o relaţie care a durat aproximativ un an de zile. „Timpul ne-a demonstrat că provenim din lumi diferite”, a mărturisit Andreea, în exclusivitate pentru Click!