Klaus Iohannis reacţionează la performanţa obţinută de românul Tibi Uşeriu, la maratonul Arctic Ultra. Preşedintele transmite felicitări prin intermediul paginii sale de Facebook.

„Felicitări, Tiberiu Ușeriu, pentru câștigarea maratonului Arctic Ultra! Pentru a treia oară consecutiv, drapelul României este dus pe primul loc în una dintre cele mai dure competiții sportive din lume. O astfel de performanță se atinge doar cu determinare și sacrificii, iar Tiberiu Ușeriu a demonstrat, din nou, că este un luptător”, scrie preşedintele. O nouă performanță pentru „OMUL DE FIER”! Tiberiu Ușeriu, românul a câştigat pentru a treia oară cel mai dur MARATON din LUME

Ușeriu a câștigat al treilea an cel mai greu maraton din lume

Tiberiu Uşeriu a câştigat, joi, cursa de plus 350 de mile a Maratonului Arctic Ultra 6633, el atingând ultimul punct de control, Tuktoyaktuk, la scurt timp după ora locală 16.00. Tiberiu Uşeriu câştigă pentru a treia oară consecutiv maratonul canadian, care este considerat cel mai dur din lume. Ceilalţi trei români care au luat startul au abandonat în primele două zile.

Acesta a parcurs peste 380 de mile în mai puţin de 173 de ore. Uşeriu a îndurat condiţii extreme de temperatură, a suferit degerături, umflături ale feţei, dar nu a abandonat cursa, în care au mai rămas doar şase concurenţi pe traseu. El devine astfel singurul din lume cu trei titluri la activ, după ce a fost primul şi la ediţiile din 2016 şi 2017, informează evz.ro.