România și Danemarca au remizat fără goluri într-o confruntare disputată, duminică, la Cluj, în Grupa E a preliminariilor Campionatului Mondial.

Naționala României a încheiat la egalitate, scor 0-0, confruntarea cu Danemarca, disputată, duminică, la Cluj, în preliminariile Campionatului Mondial. Jocul a fost unul de uzură, plictisitor în majoritatea timpului, jucătorii fiind încurcați de cel mai important obiect al fotbalului: mingea. Potrivit evz.ro, începutul partidei a aparținut elevilor lui Christoph Daum, care puteau marca în trei rânduri prin Claudiu Keșeru. Danezii au suferit și ei la construcție și au ratat o mare ocazie prin Eriksen, cel care a trimis peste poartă în minutul 43. În partea a doua, oaspeții au dominat, au avut câteva șanse bune de a-l învinge pe Tătărușanu, dar Eriksen și Jorgensen au greșit finalizarea. În ultimele 20 de minute, „tricolorii” au trecut foarte rar de centrul terenului și per total au lăsat aceeași impresie de neputință.

„Tricolorii” au bifat cel de-al patrulea meci consecutiv fără gol marcat, după 0-0 în Kazahstan, 0-3 cu Polonia, 0-1 în amicalul cu Rusia și 0-0 cu Danemarca. În celelalte partide ale grupei, Muntenegru a pierdut pe teren propriu cu Polonia, 1-2. Armenia a învins Kazahstan, scor 2-0. Clasamentul arată astfel: 1. Polonia 13p (5 meciuri), 2. Muntenegru 7p, 3. Danemarca 7p, 4. România 6p, 5. Armenia 6p, 6. Kazahstan 2p.

România are un program foarte greu până la finalul campaniei, pentru că va juca în deplasare cu Polonia (10 iunie), Muntenegru (4 septembrie) și Danemarca (8 octombrie) și acasă cu Armenia (1 septembrie) și Kazahstan (5 octombrie).