În ultimul meci al etapei a 8-a a Ligii 1, U Cluj a pierdut pe teren propriu cu 2-0 în faţa celor de la CSU Craiova şi a fost egalată la puncte de aceasta.

Luni seara pe Cluj Arena a avut loc ultimul meci al etapei a 8-a a Ligii 1 între U Cluj şi CSU Craiova. Potrivit celor mai bune cote pariuri fotbal echipa clujeană a fost uşor favorită la victorie în această partidă, chiar dacă în etapa precedentă a pierdut cu 2-1 în deplasare la Rapid Bucureşti. De cealaltă parte CSU Craiova obţinuse primul succes din acest sezon, 1-0 pe teren propriu cu Oţelul Galaţi. Încă de la început echipa craioveană a dominat partida. În prima repriză a avut o posesie de 53% şi mai multe ocazii de gol. A lovit chiar de două ori bara. Prima dată în minutul 25 Nuno Rocha a trimis în bara transversală, iar apoi în minutul 41 Madson a şutat din afara careului şi mingea s-a dus în bara laterală. Astfel prima repriză s-a încheiat fără goluri.

În debutul părţii secunde, antrenorul George Ogăraru a făcut a doua schimbare, dar jocul echipei nu prea s-a schimbat şi tot CSU Craiova a fost echipa care a controlat jocul. În minutul 48 echipa craioveană a reuşit să deschidă scorul. Atunci centrarea lui Nuno Rocha a fost trimisă în propria poartă de Muşat. CSU Craiova a continuat să atace, iar după vreo două ocazii a reuşit să înscrie prin Bancu. Chiar dacă era condusă cu 2-0, U Cluj nu prea a reuşit să pună în pericol poarta adversa. Una din puţinele ocazii a avut-o în minutul 84 când şutul de la 20 de metri al lui Raul Ciupe a fost respins de portarul Cristi Bălgrădean. În prelungirile partidei oaspeţii au tras de timp, iar Pablo Brandan a văzut al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat. Pe finalul partidei, suporterii echipei gazdă au scandat numele fostului antrenor Mihai Teja, iar apoi au strigat “demisia, demisia”pentru antrenorul George Ogăraru deşi acesta a fost doar al doilea meci al său.

În urma acestui succes cu 2-0 de la Cluj, CSU Craiova a ajuns la 8 puncte şi a urcat pe locul 13 în clasament, în timp ce U Cluj ocupa locul 11 cu acelaşi număr de puncte, dar cu un golaveraj mai bun. În etapa următoare echipa craioveană va primi vizita celor de la ASA Târgu Mureş, o echipă care a început foarte bine campionaul şi ocupă după opt etape locul 5 cu 15 puncte. De cealaltă parte echipa clujeană joacă în deplasare cu rivala CFR Cluj. E un meci foarte important pe care şepcile roşii trebuie să-l câştige. Până la aceste meciuri, U Cluj şi CSU Craiova vor evolua joi în şaisprezecimile Cupei României. Echipa clujeană va evolua în deplasare cu FC Bihor, iar CSU Craiova în deplasare la Caransebeş. În mod normal aceste echipe de Liga a 2-a n-ar trebui să le pună probleme, dar rămâne de văzut ce va fi deoarece cupele sunt imprevizibile.