În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.280 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat luni (08 martie) 2.280 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 63 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 830.563, dintre care 20.963 au decedat și 761.631 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 302 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.222. Dintre acestea, 1.098 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 105 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 41841.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 3,39.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba16068442,30
2.Arad17916212,11
3.Argeș21586390,99
4.Bacău20920441,21
5.Bihor22020431,69
6.Bistrița-Năsăud9047161,15
7.Botoșani1126751,25
8.Brașov33468363,23
9.Brăila10048131,09
10.Buzău9765230,70
11.Caraș-Severin854681,06
12.Călărași7810110,85
13.Cluj418411033,39
14.Constanța32975581,91
15.Covasna6080120,90
16.Dâmbovița18295111,62
17.Dolj20369291,75
18.Galați20936491,31
19.Giurgiu8239531,88
20.Gorj7339182,11
21.Harghita638460,87
22.Hunedoara16430112,80
23.Ialomița842191,11
24.Iași34538541,43
25.Ilfov32585683,61
26.Maramureș17644402,80
27.Mehedinți6257161,16
28.Mureș18342390,96
29.Neamț14529311,40
30.Olt11708221,16
31.Prahova27744330,84
32.Satu Mare1029112,12
33.Sălaj839242,49
34.Sibiu20608351,88
35.Suceava2144911,08
36.Teleorman10207141,40
37.Timiș415912325,43
38.Tulcea6579110,95
39.Vaslui13334101,13
40.Vâlcea12418341,87
41.Vrancea8488140,94
42.Mun. București1346656433,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe3424*316 
 TOTAL830.5632.280

Citește și: Beatrice Mahler: valul 3 al pandemiei va fi mai rău, s-au ocupat toate paturile la Marius Nasta

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here