În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.240 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat miercuri (28 aprilie) 2.240 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 150 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 1.051.779, dintre care 27.833 au decedat și 983.040 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 466 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.373. Dintre acestea, 1.325 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 134 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 55924.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 3,01.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20403622,26
2.Arad23138552,29
3.Argeș26360711,47
4.Bacău25557551,23
5.Bihor28235752,28
6.Bistrița-Năsăud11529391,58
7.Botoșani13825180,97
8.Brașov42667812,05
9.Brăila12890321,69
10.Buzău12158331,19
11.Caraș-Severin10847482,06
12.Călărași9793391,11
13.Cluj559241343,01
14.Constanța42042781,83
15.Covasna8177472,10
16.Dâmbovița22044291,01
17.Dolj25944491,22
18.Galați26854611,72
19.Giurgiu10764211,37
20.Gorj908280,49
21.Harghita7888201,31
22.Hunedoara22330572,08
23.Ialomița10553291,31
24.Iași41555691,19
25.Ilfov44110883,01
26.Maramureș20069240,55
27.Mehedinți8022231,12
28.Mureș231451312,01
29.Neamț18242461,30
30.Olt14174201,24
31.Prahova33720891,90
32.Satu Mare12763171,08
33.Sălaj10619181,68
34.Sibiu25600552,07
35.Suceava23775140,46
36.Teleorman13272301,69
37.Timiș532091002,21
38.Tulcea8157151,25
39.Vaslui15652170,75
40.Vâlcea15955391,58
41.Vrancea10331231,08
42.Mun. București1792353083,12
43.Cazuri noi nealocate pe județe  1170*-27 
 TOTAL1.051.7792.240

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here