Până astăzi, 13 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 681.392 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

610.122 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.424 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 268 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 32534.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 3,72 iar 85 de persoane au fost retestate pozitiv.

Totalul numărului de teste este 1.686, dintre care 486 teste efectuate la cerere și 1200 teste diagnostic grupe de risc. Până în acest moment s-au realizat 328 249 teste, la nivelul județului Cluj.

86 persoane au fost internate la ATI.

Totalul vindecaților și externaților este de 1.836, dintre care 1.482 sunt din județul Cluj.

Totalul decedaților este de 371, dintre care 272 au fost clujeni.

În acest moment sunt internați 674 pacienți, dintre care 642 sunt din județul Cluj.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12947711,94
2.Arad14792831,47
3.Argeș19564731,62
4.Bacău174421131,6
5.Bihor189121032,07
6.Bistrița-Năsăud7805361,56
7.Botoșani8884561,48
8.Brașov268171392,67
9.Brăila8871482,00
10.Buzău8662420,93
11.Caraș-Severin7031722,16
12.Călărași6743301,48
13.Cluj325342683,72
14.Constanța281981722,89
15.Covasna5299291,05
16.Dâmbovița15674681,82
17.Dolj163211301,65
18.Galați174611072,37
19.Giurgiu683881,67
20.Gorj5323290,78
21.Harghita5520290,62
22.Hunedoara124671081,67
23.Ialomița7242221,66
24.Iași292921121,45
25.Ilfov265082614,71
26.Maramureș118311142,44
27.Mehedinți5281211,09
28.Mureș15826951,38
29.Neamț11778821,49
30.Olt10018630,69
31.Prahova250031131,31
32.Satu Mare7507761,4
33.Sălaj6588481,78
34.Sibiu17721471,73
35.Suceava16891951,54
36.Teleorman8362791,8
37.Timiș289243034,13
38.Tulcea5748411,46
39.Vaslui112311231,84
40.Vâlcea10396241,61
41.Vrancea7387230,64
42.Mun. București1100677223,77
43.Cazuri noi nealocate pe județe3686*146 
 TOTAL681.3924.424

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here