Până astăzi, 13 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 684 917 de cazuri de persoane infectate cu COVID – 19.

614.545 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.525 cazuri noi de persoane infectate, acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, clujeni au fost confirmați 291 cu Covid-19. Numărul total de cazuri de coronavirus depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 32825.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 3,8 iar 39 de persoane au fost retestate pozitiv.

Totalul numărului de teste este 1638, dintre care 442 teste efectuate la cerere și 1196 teste diagnostic grupe de risc. Până în acest moment s-au realizat teste, la nivelul județului Cluj.

88 persoane au fost internate la ATI.

Totalul vindecaților și externaților este de 1839, dintre care 1484 sunt din județul Cluj.

Totalul decedaților este de 374, dintre care au 273 sunt clujeni.

În acest moment sunt internați 675 pacienți, 642 dintre care sunt din județul Cluj.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13003561,94
2.Arad14862701,5
3.Argeș19616521,51
4.Bacău175541121,59
5.Bihor18999872,11
6.Bistrița-Năsăud7828231,48
7.Botoșani8942581,49
8.Brașov269711542,65
9.Brăila8910391,91
10.Buzău8680180,89
11.Caraș-Severin7093622,15
12.Călărași6762191,37
13.Cluj328252913,8
14.Constanța283861882,87
15.Covasna5319201,11
16.Dâmbovița15744701,78
17.Dolj16375541,71
18.Galați175961352,46
19.Giurgiu6877391,64
20.Gorj5354310,83
21.Harghita5539190,64
22.Hunedoara12551841,63
23.Ialomița7270281,66
24.Iași294751831,38
25.Ilfov266511434,45
26.Maramureș11930992,48
27.Mehedinți5304231,08
28.Mureș15878521,34
29.Neamț11823451,45
30.Olt10077590,72
31.Prahova25083801,3
32.Satu Mare7587801,43
33.Sălaj6626381,83
34.Sibiu17799781,74
35.Suceava170341431,63
36.Teleorman8414521,8
37.Timiș292232994,16
38.Tulcea5792441,52
39.Vaslui11280491,75
40.Vâlcea10441451,6
41.Vrancea7427400,69
42.Mun. București1106275603,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe3390*-296 
 TOTAL684.9173.525

China: cazurile de Covid-19 s-au triplat în ultimele 3 zile

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here