Până astăzi, 15 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 684 917 de cazuri de persoane infectate cu COVID – 19.

688.270 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.353 cazuri noi de persoane infectate, acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, clujeni au fost confirmați 294 cu Covid-19. Numărul total de cazuri de coronavirus depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 33119.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 3,93 iar 41 de persoane au fost retestate pozitiv.

Totalul numărului de teste este 1638, dintre care 442 teste efectuate la cerere și 1196 teste diagnostic grupe de risc. Până în acest moment s-au realizat teste, la nivelul județului Cluj.

82 persoane au fost internate la ATI.

Totalul vindecaților și externaților este de 1.845, dintre care 1.486 sunt din județul Cluj.

Totalul decedaților este de 375, dintre care au 274 sunt clujeni.

În acest moment sunt internați 673 pacienți, 639 dintre care sunt din județul Cluj.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13060571,94
2.Arad14939771,56
3.Argeș19664481,46
4.Bacău17639851,6
5.Bihor19064652,07
6.Bistrița-Năsăud7854261,37
7.Botoșani9005631,49
8.Brașov270721012,61
9.Brăila8971611,91
10.Buzău8698180,81
11.Caraș-Severin7139462,17
12.Călărași6797351,31
13.Cluj331192943,93
14.Constanța284921062,81
15.Covasna5344251,2
16.Dâmbovița15785411,76
17.Dolj164841091,63
18.Galați177311352,5
19.Giurgiu6892151,68
20.Gorj5383290,87
21.Harghita5549100,64
22.Hunedoara12596451,62
23.Ialomița7314441,52
24.Iași296131381,21
25.Ilfov268021514,56
26.Maramureș120871572,53
27.Mehedinți5319151,05
28.Mureș15916381,31
29.Neamț11888651,44
30.Olt10108310,77
31.Prahova25146631,31
32.Satu Mare7660731,49
33.Sălaj6655291,74
34.Sibiu17840411,71
35.Suceava172181841,81
36.Teleorman8459451,68
37.Timiș294822594,24
38.Tulcea5818261,51
39.Vaslui11352721,75
40.Vâlcea10493521,63
41.Vrancea7468410,78
42.Mun. București1110964693,44
43.Cazuri noi nealocate pe județe3259-131 
 TOTAL688.2703.353

Începe etapa a doua a vaccinării la Cluj

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here