În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.661 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. 

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 399 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 22.574.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 5,82.

Totalul numărului de teste este de 1.754, dintre care 969 diagnostic grupe de risc și 785 teste efectuate la cerere. Până în acest moment s-au realizat 281.367 de teste, la nivelul județului Cluj.

70 persoane sunt internate în ATI.

Total vindecați și externați 1.673, dintre care 1.360 sunt din județul Cluj.

Totalul decedaților este de 227, dintre care 188 sunt din județul Cluj.

În acest moment sunt internați 658 de pacienți, dintre care 635 sunt clujeni.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba102241284,38
2.Arad116221624,74
3.Argeș144621674,74
4.Bacău134331262,58
5.Bihor144571733,41
6.Bistrița-Năsăud5945582,37
7.Botoșani63991082,46
8.Brașov196022305,38
9.Brăila5879693,02
10.Buzău6714562,17
11.Caraș-Severin4945382,47
12.Călărași4584743,2
13.Cluj225743995,82
14.Constanța183003187,15
15.Covasna4257332,16
16.Dâmbovița117991513,15
17.Dolj125601332,88
18.Galați10996763,22
19.Giurgiu4261932,85
20.Gorj4440361,32
21.Harghita4731341,17
22.Hunedoara91001183,41
23.Ialomița4910963,67
24.Iași208393162,91
25.Ilfov161382427,12
26.Maramureș8787702,37
27.Mehedinți4098632,37
28.Mureș12311863,2
29.Neamț9500531,68
30.Olt75741111,19
31.Prahova196441423,55
32.Satu Mare5785993,51
33.Sălaj5582212,36
34.Sibiu14356695,78
35.Suceava133671261,81
36.Teleorman57381052,36
37.Timiș196372874,00
38.Tulcea3856482,6
39.Vaslui79641082,09
40.Vâlcea8197902,6
41.Vrancea57211151,6
42.Mun. București698217675,42
43.Cazuri noi nealocate pe județe71021867
 TOTAL492.2117.661

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here