În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.407 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat miercuri (07 aprilie) 5.407 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 175 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 988.624, dintre care 24.561 au decedat și 885.710 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 1.246 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.907. Dintre acestea, 1.487 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 463 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 51435.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 6,62.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba190461343,82
2.Arad214281333,86
3.Argeș246951192,69
4.Bacău241031052,22
5.Bihor260712013,22
6.Bistrița-Năsăud10662742,52
7.Botoșani13142422,12
8.Brașov403341774,92
9.Brăila11971662,84
10.Buzău11283651,81
11.Caraș-Severin9864712,09
12.Călărași9223442,30
13.Cluj514354636,62
14.Constanța396061664,18
15.Covasna7277562,63
16.Dâmbovița21194932,61
17.Dolj244841702,76
18.Galați250281913,32
19.Giurgiu10106633,19
20.Gorj8787251,51
21.Harghita7228311,27
22.Hunedoara20737874,50
23.Ialomița9924602,83
24.Iași396281402,47
25.Ilfov414631928,66
26.Maramureș19602521,35
27.Mehedinți7522412,21
28.Mureș212832032,59
29.Neamț17028902,07
30.Olt13363831,91
31.Prahova313881662,54
32.Satu Mare12119522,03
33.Sălaj9988672,71
34.Sibiu23956953,38
35.Suceava23190800,92
36.Teleorman122751012,89
37.Timiș505522404,87
38.Tulcea7639512,50
39.Vaslui15026611,54
40.Vâlcea149381213,09
41.Vrancea9678731,50
42.Mun. București16704111096,91
43.Cazuri noi nealocate pe județe3317*-246 
 TOTAL988.6245.407

Citește și: Cum au ajuns românii să se plictisească de coronavirus și să nu mai respecte regulile

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here