În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.231 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat marți (06 aprilie) 5.231 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 196 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 983.217, dintre care 24.386 au decedat și 880.429 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 1.368 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 14.052. Dintre acestea, 1.466 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 385 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 50972.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 6,40.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba189121023,78
2.Arad212951053,85
3.Argeș24576912,65
4.Bacău23998832,19
5.Bihor258701703,21
6.Bistrița-Năsăud10588552,52
7.Botoșani13100692,08
8.Brașov401571794,97
9.Brăila11905772,82
10.Buzău11218631,78
11.Caraș-Severin9793612,09
12.Călărași9179512,38
13.Cluj509723856,40
14.Constanța394401904,21
15.Covasna7221372,64
16.Dâmbovița21101972,63
17.Dolj243141102,77
18.Galați248371253,31
19.Giurgiu10043323,24
20.Gorj8762231,55
21.Harghita7197201,30
22.Hunedoara206501744,49
23.Ialomița9864392,71
24.Iași394881572,51
25.Ilfov412713408,68
26.Maramureș19550341,37
27.Mehedinți7481492,22
28.Mureș21080832,58
29.Neamț16938682,07
30.Olt13280421,91
31.Prahova312221762,50
32.Satu Mare12067442,03
33.Sălaj9921352,72
34.Sibiu238611043,40
35.Suceava23110730,92
36.Teleorman121741022,89
37.Timiș503122354,96
38.Tulcea7588212,48
39.Vaslui14965561,52
40.Vâlcea14817963,12
41.Vrancea9605431,44
42.Mun. București16593216856,92
43.Cazuri noi nealocate pe județe3563*-550 
 TOTAL983.2175.231

Citește și: Cum au ajuns românii să se plictisească de coronavirus și să nu mai respecte regulile

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here