În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.115 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat miercuri (31 martie) 6.115 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 136 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 958.918, dintre care 23.674 au decedat și 856.405 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 1.135 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.252. Dintre acestea, 1.434 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 485 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 49167.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 6,23.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba184311023,70
2.Arad207351733,54
3.Argeș240021822,42
4.Bacău234661642,16
5.Bihor251312142,95
6.Bistrița-Năsăud10306622,40
7.Botoșani12783602,01
8.Brașov390882225,16
9.Brăila11658832,92
10.Buzău10909641,51
11.Caraș-Severin9556621,92
12.Călărași8958602,42
13.Cluj491674856,23
14.Constanța383722514,29
15.Covasna7062852,67
16.Dâmbovița207371192,76
17.Dolj237281602,89
18.Galați241621703,14
19.Giurgiu9794963,45
20.Gorj8630311,99
21.Harghita7068491,22
22.Hunedoara200031944,73
23.Ialomița9579672,48
24.Iași387232322,53
25.Ilfov398432269,45
26.Maramureș19380771,69
27.Mehedinți7253342,27
28.Mureș206061382,38
29.Neamț16597992,11
30.Olt130281151,82
31.Prahova304722182,11
32.Satu Mare11884642,27
33.Sălaj9732443,08
34.Sibiu233261663,45
35.Suceava22882551,04
36.Teleorman11803912,58
37.Timiș491843265,65
38.Tulcea7418372,40
39.Vaslui14712661,54
40.Vâlcea14404613,09
41.Vrancea9398491,28
42.Mun. București16045111657,06
43.Cazuri noi nealocate pe județe4497*-303 
 TOTAL958.9186.115

Citește și: Cum se poate întoarce vaccinarea împotriva noastră dacă nu este realizată echitabil

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here