
Locuitorii din cartierul Mănăștur, Cluj-Napoca, trag un semnal de alarmă cu privire la modul în care au fost toaletați arborii de pe strada Câmpului nr. 197-198.
Oamenii spun că intervenția autorităților locale a fost excesivă și pare mai degrabă o mutilare a copacilor decât o întreținere. Unul dintre arbori deja dă semne că se usucă, iar localnicii consideră că motivul real al tăierii nu ține de siguranță sau cabluri de curent, ci de nemulțumirea legată de frunzele căzute pe mașini.
Clujenii cer replantarea de arbori, reparații la cablurile lăsate în derivă și mai mult profesionalism din partea autorităților. Ei subliniază și lipsa generală de vegetație în zonă, unde mai există doar câțiva copaci pe întreaga stradă.
FOTO CU CARACTER ILUSTRATIV