Clasament Jocurile Olimpice
Screenshot

România la Jocurile Olimpice 2024 are 106 sportivi prezenți la Paris la cea de-a 33-a ediție a Jocurilor Olimpice de Vară. România are reprezentanți în probele de înot, atletism, canotaj, kaiac-canoe, box, polo, gimnastică artistică, gimnastică ritmică, tenis de masă, yachting, lupte, scrimă, triatlon, ciclism, haltere, judo, tir cu arcul și tenis.

România ocupă locul 13 în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce țara noastră a câștigat, joi, două medalii la canotaj.

Până acum, sportivii români au câştigat 4 medalii, dintre care 2 de aur, 1 de argint şi 1 de bronz:

• Românul David Popovici a căștigat finala probei de 200 de metri liber, iar ulterior a obținut și un bronz, după ce a încheiat pe locul 3 finala la 100 metri liber de la Jocurile Olimpice, cu timpul de 47,49 secunde.
  • Andrei Cornea și Marian Enache au câștigat medalia de aur la dublu vâsle masculin.
  • Ancuţa Bodnar și Simona Radiș au câștigat medalia de argint la dublu vâsle feminin.