CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Europa League la fotbal, după ce a învins-o cu 5-0 (2-0) pe FC Alaşkert, campioana Armeniei, în meciul disputat joi, pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în manşa a doua a turului al treilea preliminar al competiţiei.

În faţa unui adversar extrem de modest, golurile au fost înscrise de Juan Culio, în minutul 19, din penalty, Billel Omrani, în min. 45+1 şi 62, Ovidiu Hoban (58) şi Sebastian Mailat (90+1). CFR a obţinut astfel cea mai clară victorie din istoria participărilor sale în cupele europene.

În condiţiile în care CFR s-a impus în tur cu 2-0, antrenorul Antonio Conceicao a menajat mai mulţi jucători în această partidă.

După un prim sfert de oră foarte plicticos, Omrani a obţinut un penalty în urma mingi primite de la Ţucudean, autorul celor două goluri din tur. Lovitura de la 11 metri a fost transformată cu siguranţă de Culio în minutul 19.

CFR a avut o ocazie uriaşă în min. 30, când Cancarevic a respins de pe linia porţii la şutul lui Djokovic, servit de Ţucudean.

Alaşkert nu a reuşit să creeze pericol mult timp după golul primit, portarul Vâtcă neavând emoţii la şutul lui Edigarian (33). Totuşi, Vâtcă a fost pus la încercare la şutul aceluiaşi Edigarian, fază la care s-a accidentat (42).

Omrani a dublat avantajul gazdelor în minutul 45+1, cu un şut de la marginea careului, la care mingea a lovit întâi transversala.

În prima parte a reprizei a doua, Vâtcă s-a remarcat din nou (54). În general, în actul secund CFR a lăsat-o pe Alaşkert să construiască, dar oaspeţii au fost rareori periculoşi şi au fost vulnerabili la contraatacurile gazdelor.

Fără să forţeze, campioana României a punctat din nou, prin Hoban, cu capul, la un corner (58).

În min. 62, Omrani a reuşit dubla, cu o lovitură de cap de la marginea careului mic, după centrarea lui Ţucudean de pe dreapta.

Patru minute mai târziu, Ţucudean nu a ajuns o minge centrată de Omrani. Mailat, intrat de puţin timp, nu a putut controla o minge trimisă de Ţucudean (76).

Mailat a închis tabela din apropiere în primul minut de prelungire.

CFR va întâlni în play-off-ul competiţiei învingătoarea dintre Legia Varşovia şi F91 Dudelange (Luxemburg). În manşa întâi din turul 3 preliminar, săptămâna trecută, Dudelange s-a impus surprinzător în deplasare cu 2-1.

În turul 2 preliminar al Ligii Campionilor, CFR a fost eliminată de Malmo FF (Suedia), după 0-1 acasă şi 1-1 în deplasare.

CFR Cluj – FC Alaşkert 5-0 (2-0)
Au marcat: Juan Culio (19 – penalty), Billel Omrani (45+1, 62), Ovidiu Hoban (58), Sebastian Mailat (90+1)
Cluj-Napoca, Stadion „Dr. Constantin Rădulescu”
Europa League – Turul III preliminar (manşa a doua)

Au evoluat echipele:
CFR Cluj: 12. Cosmin Vâtcă – 77. Ionuţ Peteleu, 55. Paulo Vinicius, 30. Andrei Mureşan, 45. Mario Camora (căpitan) – 8. Damjan Djokovic (37. Cătălin Bordeianu, 56), 28. Ovidiu Hoban, 19. Juan Culio (31. Alexandru Ioniţă II, 64) – 7. Adrian Constantin Păun, 20. George Ţucudean, 9. Billel Omrani (27. Sebastian Mailat, 69). Antrenor: Antonio Conceicao.
Rezerve neutilizate: 94. Dorin Farcaş – 6. Cristian Manea, 22. Adam Lang, 88. Robert Tambe.
FC Alaşkert: 55. Ognjen Cancarevic – 4. Mladen Zeljkovic, 5. Danijel Stojkovic, 22. Oliver Praznovsky, 8. Gagik Daghbaşian – 21. Artak Grigorian, 20. Artur Edigarian (căpitan) – 15. Uros Nenadovic (9. Artak Daşian, 58), 13. Danilo Sekulic (19. Cesar Romero Jr, 58), 17. Artak Edigarian – 11. Edgar Manucearian (14. Artem Simonian, 63). Antrenor: Varujan Sukiasian.
Rezerve neutilizate: 1. Henri Avaghian – 2. Gustavo Marmentini, 6. Goran Antonic. 18. Jefferson.

Arbitru: Vilhjalmur Thorarinsson; arbitri asistenţi: Gylfi Mar Sigurdsson, Birkir Sigurdarson; arbitru de rezervă: Ivar Orri Kristjansson (toţi din Islanda).
Cartonaş galben: Stojkovic (45+2)