
S-a făcut dreptate în cazul clujenilor a căror casă a devenit ținta demolării. Gazeta de Cluj a scris într-un articol anterior despre o construcție de pe Gheorghe Doja, pe care judecătorul Gaga și avocatul Podaru au încercat prin orice mijloace s-o pună la pământ.
Procesul din instanță a devenit o paradă de motive născocite, care a dus la anularea autorizației de construire. Deși casa era deja construită și cuprindea două unități locative, avocatul a încercat să convingă instanța ca este vorba de 7 apartamente.
În final, s-a făcut dreptate, iar cererea de chemare în judecată a reclamantului Grosu a fost respinsă. Mai mult, reclamantul este obligat la plata către recurenți a sumei de 15.006,58 lei, reprezentând cheltuieli de judecată în recurs. Sentința este definitivă.
„Admite recursurile declarate de recurenţii-pârâţi Primarul Municipiului Cluj-Napoca, UAT Muncipiul Cluj-Napoca, Barb Claudiu şi Duşa Bogdan, în contradictoriu cu intimatul-reclamant Gros Călin Vasile, împotriva sentinţei nr. 426/CA din 20.02.2024, pronunţată de Tribunalul Cluj, pe care o casează în parte, iar în rejudecare : Respinge cererea de chemare în judecată formulată de reclamantul Gros Călin Vasile, în contradictoriu cu pârâţii Primarul Municipiului Cluj-Napoca şi UAT Muncipiul Cluj-Napoca, respectiv Barb Claudiu şi Duşa Bogdan.
Respinge cererea de intervenţie accesorie în interesul intimatului Gros Călin Vasile, formulată de intervenientul Rusu Alexandru Dan. Obligă intimatul Gros Călin Vasile să achite recurentului Duşa Bogdan suma de 15.006,58 lei, reprezentând cheltuieli de judecată în recurs. DEFINITIVĂ.
Pronunţată azi, 17.03.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.”
Citește și: Interviu cu Cristina Belce: „Anul acesta am obținut cel mai mare buget din istoria Apahidei”
Bravo Curtea de Apel.
Cei doi -si mai ales Podaru-sunt cunoscuti pentru afacerile necurate si cardasia cu interlopii
De ce nu se sesizează Inspecția Judiciara pentru judecătorul Gaga!
Foarte bune intrebarea
Si biroul avocatilor pt podaru
Sunt convinsă ca la mijloc este o mârșăvie. Cu bani cumperi orice, chiar și instanțe de judecată. Cert ca bloc nu mai pot să facă șmecherii de “ verișori”. Hi hi hi!
Attila e suparat pe viata, comenteaza azi si intra si maine sa mai si raspunda!Attila draga, aia au facut niste apartamente pe o autorizatie de locuinta unifamiliala!Linisteste-te, nu inseamna ca este corecta decizia, inseamna doar ca exista situatii in care instanta poate decide ca nerespectarea autorizației de construire este legala.De aceea se si intampla atatea prostii in urbanismul model.Arhitectul acesta foarte talentat, a mai autorizat un bloc ca si locuinta unifamiliala pe strada Trifoiului.Era simplu de verificat cu puterea solicitata la electrica.Rog pe Attila sa intru si maine sa comentez!
Sa faca Attila si petitie la inspectie!