Germania a pierdut meciul cu Coreea de Sud 2-0 (Kim Young-Gwon 90+2, Son Heung-Min 90+6) şi a fost eliminată de la Campionatul Mondial de fotbal.

Nemţii aveau nevoie de victorie în meciul cu naţionala Coreei de Sud pentru a se califica în optimi, dar au pierdut partida, 0-2, cu două goluri marcate de coreeni pe final de meci şi au plecat acasă.

Băieţii lui Joachim ”Pep” Low şi-au dat seama că posesia nu le poate asigura biletele pentru optimi (75%). S-au trezit. A fost nevoie de două ocazii semnate de vedeta lui Tottenham, Son, care a trimis, mai întâi pe lângă poartă o minge scăpată de un Neuer care purta, probabil, mănuşile conaţionalului Karius. Goretzka a demonstrat că ştie să centreze ”no look” precum Ronaldinho, sau, mai nou, Roberto ”Bobby” Firmino. Reus a vrut să rupă plasa, dar aproape că i-a rupt piciorul lui Yun care a păstrat tabela intactă după ce s-a aruncat în faţa ”tunului” Borussiei Dortmund. Şi recitatul ratărilor a continuat.

Hummels s-a trezit cu mingea la picior în minutul după o bâlbăială şi o minge trimisă slab de Werner, dar Cho s-a aruncat eroic în faţa ”Ministrului Apărării” de la Bayern Munchen, privit din tribune de ”adjunctul” Boateng, care şi-a lăsat echipa în zece la meciul crucial cu Suedia.

”Ocaziile se răzbună” spune legea nescrisă a sportului rege. Reluarea cu capul a lui Goretzka din centrarea perfectă a lui Kimmich l-a întins serios pe Cho, dar am asistat la prima ocazie periculoasă semnată de ”Die Mannschaft”, urmând să fie răzbunată la Ekaterinburg. Tăcuţii fani germani aflaţi pe arena din Kazan le-au dat de gândit băieţilor lui Low. Era clar!

Werner mai forţează o dată deschiderea de scor, cu un şut expediat cu sete, dar care s-a dus, cu efect, pe lângă poarta sud-coreenilor. Khedira părăseşte terenul în minutul 58, bântuit de biletul de avion cu loc la geam oferit de jurnalistul suedez. Bate palma cu contestatul Thomas Muller şi primeşte vestea. 2-0 pentru Suedia la Ekaterinburg.

Low l-a scos pe Goretzka şi a mizat pe o formulă ultraofensivă. Una ineficientă

Selecţionerul german nu vrea să le calce pe urme predecesorilor Spania şi Italia, care au părăsit competiţia din grupe din postura de deţinătoare ale trofeului, şi îşi pune speranţele în Mario Gomez. Iese Goretzka, poate cel mai bun om al Germaniei, iar nemţii au în teren cea mai ofensivă echipă pe care o au la dispoziţie, dar tot Son putea produce marea surpriză, în două rânduri. Ocaziile întârzie să apară la poarta lui Cho, iarcoreeni puteau profita în câteva rânduri de ocaziile puse pe masă de o echipă a lui Joachim Low năpustită în atac. Hummels i-a trezit pe colegii săi din atac, după ce a reluat cu umărul pe lângă poartă o centrare plecată din piciorul unui Ozil pus în dificultate de greutatea tricoului cu numărul 10. Kroos îşi mai putea pune odată pelerina de erou în minutul 88, cu un şut pe jos prins de Cho.

Coreea de Sud a produs marea surpriză a turneului final în prelungiri, când Kim l-a executat pe Neuer lăsat singur de o apărare visătoare a Germaniei. Un Hummels uitat în faţă a mai încercat odată să aducă ”Mannschaft-ul” în joc cu o lovitură de cap, Neuer a făcut pe fundaşul în ultimele minute, dar a fost taxat de un Ju-Se Jong, care l-a servit perfect pe un Son care a tras cortina peste grupa F.

Germania a plecat acasă după un turneu final în care nu a arătat ca echipa din 2014, şi brazilienii pot răsufla uşuraţi. Au evitat ”coşmarul” german, care le-a administrat un usturător 7-1 la Mondialul organizat de ei.

Coreea de Sud – Germania 2-0

Coreea de Sud: Cho – Lee Yong, Yun, Kim Young, Hong – Lee Jae-Sungs, Jung Youngs, Jang, Moon (Ju Se-Jong 69) – Koo Ja-Cheol [Hee-Chan Hwang 56(Ko Yo-Han 79)], Son Heung-Mins
Rezerve: Kim Jin-Hyen, Kim Seung-Gyu – Jung Hyun, Ki Sung, Kim Min-Woo, Wook, Lee Seung Woo, Oh Ban-Suk, Park Joo-Ho

Germania: Neuer – Kimmich, Hummels, Sule, Hector (Brandt 78) – Khedira (M. Gomez 58), Kroos – Goretzka, Ozil, Reus – Werner
Rezerve: Trapp, Ter Stegen – Brandt, Draxler, Ginter, Gundogan, T. Muller, Plattenhardt, Rudiger, Rudy