Pompierii din cadrul Detașamentului Huedin au fost solicitați noaptea trecută să intervină pe strada Salcâmului, unde un incendiu a cuprins un autoturism parcat într-un garaj. Incidentul s-a produs în jurul orei 02:30 și a necesitat mobilizarea a două autospeciale cu apă și spumă.
Focul s-a propagat cu rapiditate, afectând și o lemnărie pe o suprafață de aproximativ 70 de metri pătrați. Mai mult, incendiul a distrus o magazie de 4 metri pătrați și a provocat daune colțului unei case de locuit, pe o suprafață de 2 metri pătrați.
Din fericire, nu au fost raportate victime sau persoane care să necesite îngrijiri medicale. Cercetările preliminare efectuate de ISU Cluj indică drept cauză probabilă a incendiului o defecțiune electrică la autoturism.
Pompierii continuă să investigheze circumstanțele producerii incidentului pentru a stabili cu exactitate împrejurările care au favorizat izbucnirea flăcărilor.