
Mafia îngrășămintelor lovită la Cluj: Percheziții DIICOT într-un dosar de delapidare de 7 milioane de lei
Cluj-Napoca se află pe harta unei ample operațiuni DIICOT, desfășurate în dimineața zilei de 15 mai 2025, vizând destructurarea unui grup infracțional organizat specializat în delapidare cu consecințe deosebit de grave. Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Structura Centrală, împreună cu ofițeri ai Direcției de Combatere a Criminalității Organizate, au descins în 32 de locații din București și mai multe județe, inclusiv Cluj.
În centrul anchetei se află un grup care, între august 2022 și martie 2023, a delapidat cantități masive de îngrășăminte și pesticide din patrimoniul unei societăți comerciale. Un angajat al firmei a generat comenzi fictive folosind identitatea unor clienți neimplicați, iar marfa era apoi redirecționată către alte societăți agricole care o cumpărau la jumătate de preț. Toate acestea, pe baza unor înțelegeri frauduloase și acte contabile falsificate.
Prejudiciul estimat se ridică la peste 7,2 milioane de lei. 17 persoane vor fi audiate la sediul DIICOT din Capitală. Brigada de Combatere a Criminalității Organizate Cluj-Napoca a fost implicată activ în această acțiune, alături de alte structuri teritoriale.
Toate multinaționalele ce-și fac veacul prin România nu plătesc o lățcaie iar voi vă lăudați cu coji de semințe!
La un mare combinat înstrăinat sînt inspectori ANAF permanenți. Toți lucrători știu că este profit iar acel profit, prin jmecherii cunoscute și de ei, iese din țară nestingherit.