În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.382 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat marți (23 februarie) 3.382 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 128 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 784.711, dintre care 20.013 au decedat și 728.252 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 858 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.463. Dintre acestea, 978 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 128 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 38988.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 2,41.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15225742,05
2.Arad16918721,37
3.Argeș20926410,57
4.Bacău19983451,09
5.Bihor20992760,79
6.Bistrița-Năsăud8660330,75
7.Botoșani10762521,12
8.Brașov313231442,51
9.Brăila9671180,6
10.Buzău9430240,6
11.Caraș-Severin8207220,88
12.Călărași7537140,7
13.Cluj389881282,41
14.Constanța31559841,26
15.Covasna5860190,68
16.Dâmbovița175311011,08
17.Dolj19031351,48
18.Galați20031670,94
19.Giurgiu7663210,83
20.Gorj6610551,48
21.Harghita6134280,57
22.Hunedoara15213931,98
23.Ialomița8113290,8
24.Iași33117830,77
25.Ilfov30681792,36
26.Maramureș163331693,04
27.Mehedinți5933190,73
28.Mureș17740130,89
29.Neamț13710460,94
30.Olt11187260,75
31.Prahova27042290,66
32.Satu Mare9560941,69
33.Sălaj7791281,52
34.Sibiu19689561,51
35.Suceava20650811,21
36.Teleorman9685261,11
37.Timiș374072874,1
38.Tulcea6344220,64
39.Vaslui12796390,9
40.Vâlcea11655440,97
41.Vrancea8113270,44
42.Mun. București1269183362,32
43.Cazuri noi nealocate pe județe1993*603 
 TOTAL784.7113.382

Citește și: Un primar din România bolnav de Covid a murit la doar 38 de ani

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here