În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.737 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. 

Grupul de Comunicare Strategică a raportat luni (28 ianuarie) 2,737 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 91 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 724.250, dintre care 18.196 au decedat și  669.175 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 667 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.788. Dintre acestea, 996 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 163 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 35311.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 2,51.

Totalul numărului de teste este 1.878, dintre care 512 teste efectuate la cerere și 1.096 teste diagnostic grupe de risc. Până în acest moment s-au realizat 348.147 teste, la nivelul județului Cluj.

77 persoane au fost internate la ATI.

Totalul vindecaților și externaților este de 1.897, dintre care 1.515 sunt din județul Cluj.

Totalul decedaților este de 432, dintre care 309 au fost clujeni.

În acest moment sunt internați 657 pacienți, dintre care 624 sunt din județul Cluj.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13730471,49
2.Arad15638451,13
3.Argeș20180320,74
4.Bacău18571621,13
5.Bihor19959531,42
6.Bistrița-Năsăud8192311,00
7.Botoșani9756681,52
8.Brașov286041052,15
9.Brăila9284220,83
10.Buzău8951290,49
11.Caraș-Severin7626251,38
12.Călărași7125330,84
13.Cluj353111632,51
14.Constanța298031031,64
15.Covasna5532220,7
16.Dâmbovița16488641,11
17.Dolj17352901,13
18.Galați18733671,42
19.Giurgiu7257131,12
20.Gorj5717270,82
21.Harghita5785100,6
22.Hunedoara13521821,35
23.Ialomița7622410,89
24.Iași311211570,68
25.Ilfov283591342,5
26.Maramureș134791672,61
27.Mehedinți5537120,74
28.Mureș16595651,03
29.Neamț12633621,26
30.Olt10512190,51
31.Prahova25948650,91
32.Satu Mare8323641,61
33.Sălaj7130341,89
34.Sibiu18413421,07
35.Suceava187321401,77
36.Teleorman8933391,12
37.Timiș320691873,24
38.Tulcea605180,85
39.Vaslui11946571,03
40.Vâlcea10986331,11
41.Vrancea7729230,46
42.Mun. București1177486422,06
43.Cazuri noi nealocate pe județe1269-447 
 TOTAL724.2502.737

Citește și: Directorul Muzeului de Artă din Cluj și-a trecut soția pe lista angajaților Consiliului Județean pentru a se putea vaccin

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here