În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.644 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat joi (11 februarie) 2.644 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 65 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 755.126, dintre care 19.200 au decedat și 701.283 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 720 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.089. Dintre acestea, 958 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 156 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 37316.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 2,54.

Total număr de teste 1.595 din care 954 diagnostic grupe de risc, 406 teste efectuate la cerere și 235 teste rapide. Până în acest moment s-au realizat 364.453 de teste, la nivelul județului Cluj;

64 persoane internate în ATI;

Total vindecați și externați 1.957, din care 1.550 din județul Cluj;

Total decedați 478 din care 334 din județul Cluj.

În acest moment sunt internați 665 de pacienți, din care 628 din județul Cluj.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14499702,06
2.Arad16226721,05
3.Argeș20583260,57
4.Bacău19253780,94
5.Bihor20536340,88
6.Bistrița-Năsăud8443240,84
7.Botoșani10312361,29
8.Brașov299311302,06
9.Brăila9502150,65
10.Buzău9201300,59
11.Caraș-Severin7968291,08
12.Călărași7347210,79
13.Cluj373161562,54
14.Constanța307651471,36
15.Covasna5711140,69
16.Dâmbovița16984380,91
17.Dolj18129731,14
18.Galați19451711,04
19.Giurgiu7459170,71
20.Gorj6155431,22
21.Harghita5955130,51
22.Hunedoara14367851,6
23.Ialomița7886150,87
24.Iași32160590,9
25.Ilfov295581422,16
26.Maramureș150021263,12
27.Mehedinți575060,77
28.Mureș17278401,13
29.Neamț13254551,18
30.Olt10876420,68
31.Prahova26574520,76
32.Satu Mare8969431,8
33.Sălaj7498331,61
34.Sibiu19014731,14
35.Suceava19841731,44
36.Teleorman9334291,14
37.Timiș346752473,56
38.Tulcea6192120,53
39.Vaslui12376300,86
40.Vâlcea11294210,84
41.Vrancea7908190,33
42.Mun. București1221424821,92
43.Cazuri noi nealocate pe județe1452*-177 
 TOTAL755.1262.644

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here