În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.551 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. 

Grupul de Comunicare Strategică a raportat luni (25 ianuarie) 1.551 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 65 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 712.561 , dintre care 17.841 au decedat și  654.875 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 413  persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.018. Dintre acestea, 1.017 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 234 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 34.710.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 3,07.

Totalul numărului de teste este 478, dintre care 125 teste efectuate la cerere și 231 teste diagnostic grupe de risc. Până în acest moment s-au realizat 341.124 teste, la nivelul județului Cluj.

77 persoane au fost internate la ATI.

Totalul vindecaților și externaților este de 1.881, dintre care 1.507 sunt din județul Cluj.

Totalul decedaților este de 423, dintre care 303 au fost clujeni.

În acest moment sunt internați 661 pacienți, dintre care 628 sunt din județul Cluj.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13532341,56
2.Arad15431181,35
3.Argeș20016200,83
4.Bacău18332371,35
5.Bihor19695361,58
6.Bistrița-Năsăud8089101,08
7.Botoșani9512351,53
8.Brașov28064412,2
9.Brăila919761,31
10.Buzău8874240,54
11.Caraș-Severin7505221,82
12.Călărași7002210,85
13.Cluj347102343,07
14.Constanța294091251,86
15.Covasna546470,78
16.Dâmbovița16256421,15
17.Dolj17054201,29
18.Galați18410441,54
19.Giurgiu717631,17
20.Gorj558390,75
21.Harghita5712190,62
22.Hunedoara13173171,45
23.Ialomița7497160,9
24.Iași30642580,71
25.Ilfov279381502,85
26.Maramureș12916712,47
27.Mehedinți5475180,81
28.Mureș16377231,04
29.Neamț12380371,26
30.Olt10391150,56
31.Prahova25651440,92
32.Satu Mare8098301,66
33.Sălaj6982111,85
34.Sibiu18266531,14
35.Suceava18203221,88
36.Teleorman8731161,21
37.Timiș312121263,48
38.Tulcea5991171,02
39.Vaslui11759381,2
40.Vâlcea10850161,18
41.Vrancea764090,61
42.Mun. București1159324002,32
43.Cazuri noi nealocate pe județe1434*-443 
 TOTAL712.5611.551

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here