În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.048 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat miercuri (10 februarie) 3.048 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 79 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 752.482, dintre care 19.135 au decedat și 698.534 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 750 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.233. Dintre acestea, 955 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 219 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 37160.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 2,52.

Total număr de teste 1.645 din care 1001 diagnostic grupe de risc, 394 teste efectuate la cerere și 250 teste rapide. Până în acest moment s-au realizat 362.858 de teste, la nivelul județului Cluj;

65 persoane internate în ATI;

Total vindecați și externați 1.953, din care 1.548 din județul Cluj;

Total decedați 477 din care 333 din județul Cluj.

În acest moment sunt internați 663 de pacienți, din care 627 din județul Cluj.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14429702,01
2.Arad16154711,00
3.Argeș20557470,61
4.Bacău19175680,93
5.Bihor20502650,93
6.Bistrița-Năsăud8419140,81
7.Botoșani10276591,33
8.Brașov298011402,08
9.Brăila9487250,66
10.Buzău9171300,56
11.Caraș-Severin7939371,07
12.Călărași7326220,88
13.Cluj371602192,52
14.Constanța30618471,26
15.Covasna5697270,7
16.Dâmbovița16946410,93
17.Dolj18056951,2
18.Galați19380541,04
19.Giurgiu7442180,66
20.Gorj6112531,21
21.Harghita5942110,52
22.Hunedoara14282991,56
23.Ialomița7871160,89
24.Iași32101820,93
25.Ilfov29416742,15
26.Maramureș148762123,07
27.Mehedinți5744190,79
28.Mureș172381071,13
29.Neamț13199641,21
30.Olt10834300,66
31.Prahova26522570,78
32.Satu Mare8926681,76
33.Sălaj7465541,61
34.Sibiu18941451,12
35.Suceava197681131,53
36.Teleorman9305601,17
37.Timiș344282573,53
38.Tulcea6180160,5
39.Vaslui12346410,89
40.Vâlcea11273230,87
41.Vrancea7889190,33
42.Mun. București1216603511,89
43.Cazuri noi nealocate pe județe1629*28 
 TOTAL752.4823.048

Citește și: Se deschid 10 noi fluxuri de vaccinare în Cluj

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here