În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.432 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat sâmbătă (27 februarie) 3.432 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 54 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 799.164, dintre care 20.287 au decedat și 799.164 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 638 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.832. Dintre acestea, 997 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 266 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 39951.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 2,91.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15501612,32
2.Arad17265891,58
3.Argeș21115370,72
4.Bacău20263531,16
5.Bihor21272781,03
6.Bistrița-Năsăud8772270,84
7.Botoșani10925671,19
8.Brașov320671742,85
9.Brăila9810370,80
10.Buzău9547270,66
11.Caraș-Severin8321250,94
12.Călărași7598190,63
13.Cluj399512662,91
14.Constanța320431251,45
15.Covasna5932220,87
16.Dâmbovița17771471,28
17.Dolj194871061,56
18.Galați20335641,19
19.Giurgiu7818581,08
20.Gorj6822491,62
21.Harghita6227230,65
22.Hunedoara156441142,25
23.Ialomița8216250,96
24.Iași33548911,14
25.Ilfov312991032,88
26.Maramureș168481173,13
27.Mehedinți6030260,91
28.Mureș17917180,93
29.Neamț13948331,07
30.Olt11334250,76
31.Prahova27245410,67
32.Satu Mare9811491,89
33.Sălaj7990541,76
34.Sibiu20005651,77
35.Suceava20959651,17
36.Teleorman9843371,10
37.Timiș388253424,78
38.Tulcea6414190,77
39.Vaslui12966350,93
40.Vâlcea11879601,33
41.Vrancea8255310,72
42.Mun. București1289104572,46
43.Cazuri noi nealocate pe județe2436*171 
 TOTAL799.1643.432

Citește și: Unde ajung bătrânii clujeni rămași fără posibilități? pe „veșnica” listă de așteptare

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here