În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.883 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat marți (13 aprilie) 3.883 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 193 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 1.012.373, dintre care 25.441 au decedat și 915.464 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 813 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.661. Dintre acestea, 1.530 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 318 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 53415.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 5,93.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19527803,73
2.Arad22042763,56
3.Argeș25343872,59
4.Bacău24615691,99
5.Bihor267711023,31
6.Bistrița-Năsăud11000712,47
7.Botoșani13389441,77
8.Brașov412911514,24
9.Brăila12333652,58
10.Buzău11602461,86
11.Caraș-Severin10144382,22
12.Călărași9423252,06
13.Cluj534153185,93
14.Constanța405911053,65
15.Covasna7609312,87
16.Dâmbovița21520522,21
17.Dolj25031362,37
18.Galați25673953,11
19.Giurgiu10394362,87
20.Gorj8911181,10
21.Harghita7438301,40
22.Hunedoara214421434,04
23.Ialomița10162392,66
24.Iași40347942,21
25.Ilfov425621997,15
26.Maramureș19788301,15
27.Mehedinți7694281,99
28.Mureș219001002,70
29.Neamț17448671,93
30.Olt13630271,84
31.Prahova321671142,68
32.Satu Mare12360621,70
33.Sălaj10217332,50
34.Sibiu245801013,22
35.Suceava23428400,88
36.Teleorman12641962,85
37.Timiș515521704,01
38.Tulcea7856222,29
39.Vaslui15281491,44
40.Vâlcea15351712,94
41.Vrancea9885381,56
42.Mun. București1718388326,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe  2182*-47 
 TOTAL1.012.3733.883

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here