În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.611 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat luni (05 aprilie) 3.611 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 120 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 977.986, dintre care 24.190 au decedat și 875.487 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 690 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 14.165. Dintre acestea, 1.478 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 218 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 50587.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 6,37.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba18810533,80
2.Arad21190783,65
3.Argeș244851062,60
4.Bacău23915982,18
5.Bihor25700983,12
6.Bistrița-Năsăud10533232,42
7.Botoșani13031442,07
8.Brașov399781794,98
9.Brăila11828232,82
10.Buzău11155471,73
11.Caraș-Severin9732172,10
12.Călărași9128282,44
13.Cluj505872186,37
14.Constanța392501844,27
15.Covasna718422,78
16.Dâmbovița21004482,68
17.Dolj24204712,77
18.Galați247121543,31
19.Giurgiu10011433,23
20.Gorj8739141,57
21.Harghita7177181,34
22.Hunedoara204761084,57
23.Ialomița9825692,67
24.Iași39331902,53
25.Ilfov409311958,97
26.Maramureș19516151,41
27.Mehedinți7432292,18
28.Mureș209971072,58
29.Neamț16870562,08
30.Olt13238361,91
31.Prahova310461212,44
32.Satu Mare12023132,09
33.Sălaj9886202,84
34.Sibiu23757773,45
35.Suceava23037240,95
36.Teleorman12072432,88
37.Timiș500771275,14
38.Tulcea7567282,47
39.Vaslui14909361,55
40.Vâlcea14721693,11
41.Vrancea9562271,41
42.Mun. București16424710636,83
43.Cazuri noi nealocate pe județe4113*-288 
 TOTAL977.9863.611

Citește și: Cum au ajuns românii să se plictisească de coronavirus și să nu mai respecte regulile

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here