În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.808 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat vineri (02 aprilie) 5.808 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 145 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 964.726, dintre care 23.819 au decedat și 862.137 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 1.072 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.476. Dintre acestea, 1.454 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 572 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 49739.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 6,33.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba185521213,68
2.Arad208791443,69
3.Argeș241251232,47
4.Bacău23535692,16
5.Bihor253201892,98
6.Bistrița-Năsăud10381752,41
7.Botoșani12858752,03
8.Brașov393622745,12
9.Brăila11714562,97
10.Buzău10979701,57
11.Caraș-Severin9614581,90
12.Călărași9019612,46
13.Cluj497395726,33
14.Constanța385902184,32
15.Covasna7118562,69
16.Dâmbovița20813762,75
17.Dolj238891612,92
18.Galați242851233,09
19.Giurgiu9852583,44
20.Gorj8648181,85
21.Harghita7115471,23
22.Hunedoara201481454,66
23.Ialomița9642632,57
24.Iași389462232,54
25.Ilfov401543119,25
26.Maramureș19429491,59
27.Mehedinți7312592,23
28.Mureș207301242,43
29.Neamț16668712,16
30.Olt13097691,91
31.Prahova306211492,23
32.Satu Mare11939552,15
33.Sălaj9787552,96
34.Sibiu234411153,46
35.Suceava22935531,00
36.Teleorman11896932,66
37.Timiș495053215,51
38.Tulcea7461432,38
39.Vaslui14767551,57
40.Vâlcea145261223,06
41.Vrancea9460621,30
42.Mun. București16152310727,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe4352-145
 TOTAL964.7265.808

Citește și: Persoanele vaccinate au șanse minime de a transmite virusul conform unui nou studiu

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here