Felix Duchamp, un sportiv clujean de origine franceză, legitimat la Politehnica Cluj a ocupat locul 36 la proba triatlon din cadrul Jocurilor Olimpice.

El este primul reprezentant al ţării noastre în această disciplină la Jocurile Olimpice. A fost cronometrat cu timpul de 1 h 49 min 06 sec, evoluţia sa arătând un progres, după locul 51 la înot (1.500 m), locul 47 la ciclism (40 km) şi 38 la alergare (10 km), la care s-au adăugat timpii de tranziţie.

Titlul olimpic a fost cucerit de norvegianul Kristian Blummenfelt (27 ani), urmat în clasamentul final de britanicul Alex Yee şi de neozeelandezul Hayden Wilde. Startul probei a fost perturbat de un vapor care a blocat unii concurenţi, ceea ce a dus la reluarea cursei de înot. Blummenfelt a reuşit primul mare titlu din carieră, într-un sezon care a fost marcat de victorii în etapele de la Yokohama şi Lisabona, din World Triathlon Series.

El a descris experiența ca fiind fantastică: ”Fantastică, chiar dacă este diferită față de alte ediții din cauza pandemiei. A fost plăcut să mă întâlnesc cu ceilalți membri ai delegației României, cu sportivii din alte țări. Cursa s-a desfășurat într-o atmosferă extraordinară, organizarea perfectă, și a fost o bucurie să fiu alături de ceilalți triatloniști de top din toată lumea, cu care mă știu foarte bine de la etapele de Cupă Mondială. Toți am muncit din greu ca să ajungă aici și cred că este nivelul cel mai înalt din triatlon. Sunt fericit că am fost aici și voi merge înainte, chiar dacă nu sunt sută la sută mulțumit de rezultatul meu”.