În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.815 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat miercuri (17 februarie) 2.815 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 62 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 768.785, dintre care 19.588 au decedat și 714.709 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 699 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.895. Dintre acestea, 935 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 126 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 38090.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 2,43.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14844892,12
2.Arad16530721,1
3.Argeș20736340,56
4.Bacău19565710,97
5.Bihor20738610,78
6.Bistrița-Năsăud8539120,7
7.Botoșani10507501,12
8.Brașov306071142,29
9.Brăila9575120,57
10.Buzău9302230,57
11.Caraș-Severin8076380,9
12.Călărași7441150,72
13.Cluj380901262,43
14.Constanța311711041,32
15.Covasna5783210,6
16.Dâmbovița17189320,83
17.Dolj18534801,21
18.Galați19716720,88
19.Giurgiu7547160,72
20.Gorj6359341,33
21.Harghita6043160,56
22.Hunedoara14762821,47
23.Ialomița8008300,87
24.Iași32603870,78
25.Ilfov300821372,13
26.Maramureș156081293,02
27.Mehedinți5831220,76
28.Mureș17481480,99
29.Neamț13475471,03
30.Olt11041230,68
31.Prahova26807450,69
32.Satu Mare9230511,66
33.Sălaj7623261,45
34.Sibiu19332941,3
35.Suceava202501071,32
36.Teleorman9532371,2
37.Timiș359342423,84
38.Tulcea6256140,54
39.Vaslui12589350,87
40.Vâlcea11452380,79
41.Vrancea8000200,4
42.Mun. București1244023732,09
43.Cazuri noi nealocate pe județe1595*36 
 TOTAL768.7852.815

Citește și: Când se dau simulările de Bac și Evaluare Națională, au fost publicate și variantele de antrenament

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here