În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.901 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. 

Grupul de Comunicare Strategică a raportat luni (27 ianuarie) 3.175 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 90 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 721.513 , dintre care 18.105 au decedat și  666.001 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 682 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.687. Dintre acestea, 989 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 164 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 35148.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 2,61.

Totalul numărului de teste este 1903, dintre care 351teste efectuate la cerere și 1.180 teste diagnostic grupe de risc. Până în acest moment s-au realizat 346.269 teste, la nivelul județului Cluj.

77 persoane au fost internate la ATI.

Totalul vindecaților și externaților este de 1.893, dintre care 1.513 sunt din județul Cluj.

Totalul decedaților este de 432, dintre care 309 au fost clujeni.

În acest moment sunt internați 659 pacienți, dintre care 625 sunt din județul Cluj.

Situația epidemiologică pe județe

1.Alba13683621,48
2.Arad15593731,06
3.Argeș20148510,78
4.Bacău18509621,18
5.Bihor19906701,44
6.Bistrița-Năsăud8161170,98
7.Botoșani9688511,52
8.Brașov284991362,18
9.Brăila9262200,94
10.Buzău8922190,48
11.Caraș-Severin7601481,44
12.Călărași7092180,85
13.Cluj351481642,61
14.Constanța29700771,7
15.Covasna5510140,68
16.Dâmbovița16424611,07
17.Dolj17262761,16
18.Galați18666711,41
19.Giurgiu7244361,09
20.Gorj5690520,84
21.Harghita5775180,62
22.Hunedoara13439871,41
23.Ialomița7581220,92
24.Iași309641060,63
25.Ilfov282251302,57
26.Maramureș133121202,56
27.Mehedinți5525100,76
28.Mureș16530341,01
29.Neamț12571691,27
30.Olt10493400,5
31.Prahova25883750,93
32.Satu Mare8259551,6
33.Sălaj7096321,87
34.Sibiu18371291,14
35.Suceava185921491,85
36.Teleorman8894471,16
37.Timiș318822513,31
38.Tulcea6043200,85
39.Vaslui11889321,06
40.Vâlcea10953311,16
41.Vrancea7706270,52
42.Mun. București1171064882,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe1716*-149 
 TOTAL721.5132.901

Citește și: Omul lui Băsescu a ajuns purtător de cuvânt la Ministerul Sănătății

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here