În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.174 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat joi (18 martie) 6.186 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 90 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 881.159, dintre care 21.877 au decedat și 794.950 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 1.056 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.478. Dintre acestea, 1.286  sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 281 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 44436.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 3,97.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba170381183,21
2.Arad189361302,60
3.Argeș22368971,45
4.Bacău218021151,44
5.Bihor231971362,34
6.Bistrița-Năsăud9488781,57
7.Botoșani11844681,53
8.Brașov358612844,42
9.Brăila10638831,95
10.Buzău10161391,02
11.Caraș-Severin8913341,38
12.Călărași8183361,47
13.Cluj444362813,97
14.Constanța352882713,36
15.Covasna6390561,42
16.Dâmbovița193191092,32
17.Dolj217001662,17
18.Galați22072981,92
19.Giurgiu8767572,53
20.Gorj7998722,26
21.Harghita6635360,94
22.Hunedoara17777973,46
23.Ialomița8839631,67
24.Iași361783141,97
25.Ilfov351774165,79
26.Maramureș185921062,33
27.Mehedinți6655491,71
28.Mureș190931191,54
29.Neamț153601041,81
30.Olt12175821,32
31.Prahova286361411,34
32.Satu Mare11059822,35
33.Sălaj9018643,05
34.Sibiu21628912,48
35.Suceava22108451,04
36.Teleorman10789751,89
37.Timiș451014475,90
38.Tulcea6840251,28
39.Vaslui13900561,32
40.Vâlcea132131222,55
41.Vrancea8880361,20
42.Mun. București14352810054,57
43.Cazuri noi nealocate pe județe5579*271 
 TOTAL881.1596.174

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here