În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.096 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat luni (01 martie) 2.096 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 53 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la  804.090, dintre care 20.403 au decedat și 741.471 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 456 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.334. Dintre acestea, 1.022 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 326 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 40367.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 3,15.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15579312,34
2.Arad17381421,80
3.Argeș21188410,78
4.Bacău20414721,26
5.Bihor21400551,17
6.Bistrița-Năsăud8808120,92
7.Botoșani10995311,27
8.Brașov32260852,82
9.Brăila9831140,78
10.Buzău9584130,69
11.Caraș-Severin8361171,02
12.Călărași7643210,68
13.Cluj403673263,15
14.Constanța322081031,55
15.Covasna595270,85
16.Dâmbovița17884631,33
17.Dolj19668791,66
18.Galați20455481,27
19.Giurgiu7884351,19
20.Gorj6912311,71
21.Harghita625270,70
22.Hunedoara15790342,49
23.Ialomița8244140,98
24.Iași33737491,22
25.Ilfov315341482,85
26.Maramureș16983683,12
27.Mehedinți6069130,99
28.Mureș17996310,99
29.Neamț14042441,13
30.Olt11412330,72
31.Prahova27352410,74
32.Satu Mare9870311,90
33.Sălaj8048181,89
34.Sibiu20105481,82
35.Suceava21036301,16
36.Teleorman9899301,17
37.Timiș393702195,07
38.Tulcea6442110,82
39.Vaslui13024250,95
40.Vâlcea11963321,40
41.Vrancea828990,76
42.Mun. București1297214462,48
43.Cazuri noi nealocate pe județe2138*-411
 TOTAL804.0902.096

Citește și: Înscrierile pentru vaccinul împotriva Covid 19 se deschid populației generale din 15 martie

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here