
Aseară la adresa sediului UDMR din Cluj Napoca s-a primit o amenințare cu bomba care, în urma verificărilor făcute de polițiștii clujeni s-a dovedit a fi falsă.
Autorităţile clujene au înregistrat joi seara o ameninţare cu bombă la un sediu al UDMR din Cluj-Napoca, dar nu a făcut publică informaţia decât a doua zi dimineaţa, ignorând solicitarea jurnaliştilor. În urma ameninţării, la faţa locului s-ar fi deplasat pirotehniştii, echipaje de poliţie, Jandarmeriei şi ale SRI.
În mesaj se specifica faptul că „sediul UDMR urmează să sară în aer”. Conform răspunsului poliţiştilor clujeni, care a survenit la un interval de aproape 12 ore, ar fi fost vorba despre o alarmă falsă.
„La data de 28 iulie a.c., în jurul orei 21.45, în urma unui mesaj transmis pe adresa de corespondență electronică a Poliţiei Locale Brașov, cu privire la faptul că sediile unei organizații politice, situate în municipiul Cluj-Napoca, ar putea fi afectate de dispozitive explozibile, polițiștii au acționat cu celeritate pentru asigurarea zonelor.
Astfel că, la fața locului au fost dirijate efective de polițe, jandarmi și pompieri, pentru a sprijini activitatea specialiștilor din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale – Compartimentului Pirotehnic.
În urma verificărilor, s-a stabilit că alerta a fost falsă”, a tranmis IPJ Cluj într-un comunicat de presă emis în dimineaţa de vineri, 29 iulie 2022.