
Inspectoratul de Poliție Județean Cluj informează că un polițist este cercetat pentru comiterea infracțiunii de furt calificat, acesta find acuzat că a furat mai multe unelte dintr-un magazin din Cluj-Napoca.
”La data de 2 martie a.c., polițiștii din cadrul Poliției municipiului Cluj-Napoca au fost sesizați de către reprezentantul legal al unei societăți comerciale situate pe raza municipiului Cluj-Napoca, despre faptul că, în perioada 28/29 februarie a.c., un bărbat ar fi sustras din magazinul societății două unelte electrice.
Oamenii legii continuă cercetările pentru stabilirea împrejurărilor exacte în care s-a produs fapta sesizată, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt în formă continuată, faptă prevăzută și pedepsită de Codul penal.
De asemenea, din verificările efectuate s-a stabilit faptul că persoana în cauză, un bărbat în vârstă de 45 de ani, are calitatea de polițist, astfel că, în paralel, se efectuează și o anchetă internă, conducerea inspectoratului dispunând cercetarea disciplinarea a acestuia”, transmite IPJ Cluj.