Susținută de BRD – Groupe Société Générale, echipa națională de handbal feminin a României a învins zguduitor echipa Rusiei, cu scorul de 26-25, duminică, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca. A fost un meci spectaculos în fața a 8.000 de spectatori, care au realizat un cadru fantastic.

BRD Groupe Societe Generale şi Federaţia Română de Handbal au semnat un contract de sponsorizare, astfel, banca BRD este partenerul principal al echipelor naţionale de handbal ale României, la toate categoriile de vârstă.

La atmosfera vibrantă de pe stadion a contribuit și BRD care a oferit spectatorilor tricouri, evantaie și baloane, prin intermediul cărora aceștia și-au putut susține echipa. De asemenea, la intrarea în Sala Polivalentă, reprezentanții BRD au avut un stand unde cei mai norocoși puteau să îmbine distracția cu profitul.

image1 (2)

A fost un meci plin de emoții ce a ținut publicul în suspans, România a controlat prima repriză și a fost la conducere cu un avans de 3,4 goluri, iar după pauză tricolorele au intrat în avantaj cu 15-12. Însă, în repriza secundă, Rusia a jucat mai aspru şi mai eficient în apărare şi în minutul 40 trece pentru prima oară la conducere .

În minutul 42, Rusia se distanţează la 19-16, dar tricolorele impulsionate de Eliza Buceschi şi de Denisei Dedu revin pe tablele de marcaj şi iau din nou conducerea în minutul 53. Într-un final pe muchie de cuţit, România se distanţează la 26-24 şi reuşeşte să câştige meciul în final cu un singur gol diferenţă.

Meciul s-a terminat 26-25 cu un ultim atac irosit de Laura Chiper, şi cu o recuperare miraculoasă a Elizei Buceschi în ultimele secunde. Rusia ne învinsese acum patru zile cu 30-25, la Togliati.

Golurile româncelor au fost marcate de Buceschi 6 goluri, Dragut 4, Neagu 4, Chiper 4, Pintea 3, Băcăoanu 2, Oltean 1, Udriştoiu 1, Florica 1.

România, care şi-a luat revanşa după eşecul din Rusia, a acumulat 6 puncte şi a trecut la şefia clasamentului grupei, alături de Austria, care are însă golaveraj mai slab. Rusia ocupă locul 3 cu 4 puncte, iar Portugalia este ultima cu 0 puncte. Primele două clasate obţin biletele pentru turneul final din Franţa (29 noiembrie-16 decembrie), alături de echipa cu cel mai bun punctaj de pe locul 3 din cele 7 grupe preliminare europene.

BRD – Groupe Société Générale este a doua bancă a României şi unul dintre cei mai mari susţinători ai sportului românesc.