Dacă Alina Dumitru a ratat şansa de a urca pe podium, Andreea Chiţu a câştigat în schimb bronzul, la 52 de kilograme, la CM de la Paris.

Andreea Chiţu a adus prima medalie delegaţiei României, la Campionatele Mondiale de judo, de la Paris. Românca a cîştigat bronzul la categoria 52 kg, după ce a învins-o în finala mică pe reprezentanta gazdelor, Priscilla Gneto. Învingătoarea a fost decisă în prelungiri.

În semifinale, Andreea a fost învinsă prin ippon de campioana mondială, sportiva japoneză, Yuka Nishida. În această seară România mai are şansa unei medalii, Corina Căprioru (57 kg), urmând să lupte pentru bronz.

Marţi, Alina Dumitru a ratat şansa de a urca pe podium, terminând această ediţie a Mondialelor pe locul 7.