În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.174 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. 

Grupul de Comunicare Strategică a raportat luni (27 ianuarie) 3.175 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 77 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 718.612 , dintre care 18.015 au decedat și  662400 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 1.003 persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.839. Dintre acestea, 1.025. sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 198 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 34.984.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 2,71.

Totalul numărului de teste este 1842, dintre care 345 teste efectuate la cerere și 345 teste diagnostic grupe de risc. Până în acest moment s-au realizat 344.366 teste, la nivelul județului Cluj.

76 persoane au fost internate la ATI.

Totalul vindecaților și externaților este de 1.888, dintre care 1.510 sunt din județul Cluj.

Totalul decedaților este de 430, dintre care 307 au fost clujeni.

În acest moment sunt internați 662 pacienți, dintre care 628 sunt din județul Cluj.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13621541,48
2.Arad15520421,16
3.Argeș20097480,78
4.Bacău18447481,24
5.Bihor19836761,51
6.Bistrița-Năsăud8144351,00
7.Botoșani9637541,53
8.Brașov283631672,15
9.Brăila9242291,00
10.Buzău8903150,48
11.Caraș-Severin7553391,51
12.Călărași7074570,87
13.Cluj349841982,71
14.Constanța296231381,74
15.Covasna5496210,71
16.Dâmbovița16363481,08
17.Dolj17186691,15
18.Galați18595931,49
19.Giurgiu720871,12
20.Gorj5638240,77
21.Harghita5757280,63
22.Hunedoara133521031,29
23.Ialomița7559420,95
24.Iași308581070,63
25.Ilfov28095792,7
26.Maramureș131921432,57
27.Mehedinți5515210,81
28.Mureș16496761,02
29.Neamț12502671,23
30.Olt10453320,52
31.Prahova25808860,91
32.Satu Mare8204471,69
33.Sălaj7064531,9
34.Sibiu18342481,13
35.Suceava184431281,84
36.Teleorman8847501,23
37.Timiș316312453,36
38.Tulcea6023200,85
39.Vaslui11857661,13
40.Vâlcea10922231,2
41.Vrancea7679180,53
42.Mun. București1166183762,07
43.Cazuri noi nealocate pe județe1865*54 
 TOTAL718.6123.174

Citește și: DSP Cluj cere sprijinul personalului medical voluntar pentru vaccinare

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here