Astra Giurgiu nu a reusit decat un rezultat de egalitate in returul din playoff-ul Europa League cu Maccabi Haifa, scor 1-1, si a ratat astfel calificarea in faza grupelor.

Giurgiuvenii au pierdut in prima mansa, disputata in Israel, sscor 0-2, si nu au putut intoarce rezultatul la Piatra Neamt, desi au condus cu 1-0.

Golul sperantei pentru romani a fost marcat Gaman, in minutul 27, fundasul Astrei reusind sa trimita mingea in poarta din apropiere in urma unui corner.

Avantajul baietilor lui Daniel Isaila a durat doar sapte minute, pentru ca spaniolul Rayo, care inscrisese si in partida tur, a transformat o lovitura libera, profitand si de greseala lui Silviu Lung jr, si a restabilit egalitatea.

Astra isi incheie totusi prima experienta europeana cu un bilant pozitiv, giurgiuvenii obtinand patru victorii din opt meciuri, singura infrangere, care s-a dovedit a fi decisiva, fiind cea suferita in turul cu Maccabi.

Surprize la Moscova si Stuttgart

Primele surprize din playoff-ul Europa League s-au produs la Moscova si Stuttgart, elvetienii de la St. gallen si croatii de la NK Rijeka, reusind calificari neasteptate in grupele competitiei.

St. Gallen a castigat cu 4-2 returul cu Spartak Moscova, dupa ce remizase pe teren propriu (1-1), in timp ce Rijeka a terminat la egalitate, scor 2-2, pe terenul lui VfB Stuttgart, la care Alexandru Maxim nu a fost folosit. In prima mansa, svabii au fost invinsi cu 2-1 in Croatia.

In schimb, Rubin Kazan, Rapid Viena si Dinamo Kiev au obtinut victorii clare si s-au calificat la pas, in timp ce suedezii de la Elfsborg au castigat duelul nordic cu vecinii danezi de la Nordsjaelland.