Pe 22 si 23 mai s-au jucat la Bacău meciurile din Finala de Est a Cupei Prieteniei Bergenbier, în care câștigătoare a fost echipa Magic Iași, reprezentanta orașului Iași. Astfel am aflat cele două finaliste care vor disputa Marea Finală a Cupei Prieteniei Bergenbier pe plaja Copacabana din Rio: echipele Brazilienii din Cluj Napoca și Magic Iași.

Câștigătoarea Turneului Est s-a decis vineri 23 mai în meciul dintre Magic Iași și Pokemonii (Bistrița Năsăud) într-o partidă care a fost transmisă în premieră de postul de televiziune Sport.ro, unde prima echipă s-a impus cu scorul de 2–0, in timp ce echipa Brazilienii, câștigătoarea Turneului Final Vest s-a decis duminică 18 mai în meciul împotriva echipei Phoenix Craiova încheiat cu scorul de 3 la 0.

Astfel, echipa ieșeană Magic Iași și Brazilienii din Cluj Napoca sunt reprezentantele regiunilor Est  si Vest în Marea Finală a Cupei  Prieteniei  Bergenbier, care se va desfășura la Rio de Janeiro. Aceștia urmează să plece în data de 1 iunie în Brazilia pentru o scurtă pregătire înainte de Marea Finală a Cupei Prieteniei Bergenbier care va avea loc pe 4 iunie.

Cel mai spectaculos meci al echipei Magic Iași a fost în semifinale, împotriva formației Tanzmannschaft din București, când campionii s-au impus cu scorul de 2 la 0 după două reprize spectaculoase făcute de cele două echipe.

Pentru echipa Brazilienii partida cea mai spectaculoasă a fost în semifinale, împotriva formației MAV Sports din Timișoara, când campionii s-au impus cu scorul de 2 la 1 la loviturile de departajare după ce echipa clujeană a reușit să egaleze în ultimul minut de joc. Finala de Vest a Cupei Prieteniei Bergenbier s-a disputat la Cluj Napoca pe 17 si 18 mai.