Mateo Susic (C), de la CFR Cluj, suteaza in timpul meciului de fotbal contra echipei Rapid din etapa a XXVII - a a Ligii 1, disputat pe stadionul Dr. Constantin Radulescu, duminica, 20 februarie 2022. FLAVIU BUBOI / MEDIAFAX FOTO

Echipa de fotbal CFR Cluj a învins aseară, cu scorul de 2-1, echipa giuleșteană Rapid București.

Clujenii au dominat prima repriză, având 5 ocazii importante în prima jumătate de oră, cu câteva intervenţii salvatoare din partea portarului rapidist Horaţiu Moldovan.

În mintul 31, Rapid la pierdut pe Răzvan Onea, care a ieşit din teren accidentat, cel mai probabil la genunchi. Ardelenii au deschis scorul, după ce Moldovan a respins în faţă o centrare a lui Deac, deviată de Dragoş Grigore. Graovac a fost pe fază şi a introdus mingea în poartă, fără şansă pentru portarul rapidist.

După pauză, raportul de forţe s-a schimbat, Rapid urcând mai des în ofensivă, unde Otto Hindrich a fost pus şi el la încercare.
În minutul 69, Junior Morais a egalat, după o fază plecată de la el, ajunsă apoi în caru la Rareş Ilie, care l-a pus pe brazilian în poziţie de finalizare.
Rareş Ilie a mai pătruns apoi o dată pe flanc, şutul său din lateral stânga fiind respins greu de Hindrich. CFR Cluj a marcat golul victoriei în minutul 84, după o fază încâlcită, în care Graovac a şutat pe direcţia lui Modovan, a cărui intervenţie a trimis mingea în bara transversală. Apoi, Negruţ a încercat să reşuteze, mingea deviată din nou ajungând la Deac, care a trimis în poartă de la marginea careului de 6 metri. S-a încheiat 2-1, scor ce o scoate pe Rapid din cărţile calificării în play-off, pentru care mai are doar şanse teoretice, fiind necesar ca Farul să obţină doar 2 puncte din ultimele 4 meciuri, iar giuleştenii să câştige toate cele 3 meciuri rămase. (sursa mediafax.ro)