În urma meciului U Cluj-Dinamo, fotbaliștii clujeni s-au calificat în Liga I, după 7 ani de absență. Scorul dintre U Cluj și Dinamo a fost de 1 -1.

Având în minte avantajul din meciul tur, clujenii au început pragmatic jocul din capitală. “Șepcile roșii” s-au bazat pe o bună organizare defensivă și au încercat s-au bazat pe mingi lungi în ofensivă. Dinamo a dominat la capitolul posesie, însă doar Torje a pus în pericol poarta oaspeților, cu un șut la colțul scurt, reținut de Gorcea (8).

Minutul 17 a adus unul dintre cele mai frumoase goluri ale sezonului. Tescan l-a surprins pe Eșanu și a trimis lobat din apropiere de tușă pentru 1-0. Tabela s-a modificat din nou două minute mai târziu, când Irobiso l-a lăsat pe Matei în poziție ideală, iar acesta a trimis către Morar care a restabilit egalitatea (19).

Jocul s-a mutat din nou la poarta gazdelor, unde Riberio l-a pus și el la încercare pe Eșanu cu un șut din marginea careului, dar goalkeeper-ul a respins în corner (21). Răspunsul a venit fin gheata lui Torje, care a încercat o execuție pretențioasă ce a trecut pe lângă poarta lui Gorcea (22).

În a doua parte a reprizei, “studenții” nu au mai contat în ofensivă și au preferat să respingă la întâmplare orice balon periculos. Mai mult, tensiunea creștea cu fiecare minut, atât în tribune, cât și în teren, iar jocul a fost unul extrem de fragmentat.

Cu 10 minutea înainte de pauză, Gorcea a ieșit inspirat și l-a blocat pe Andrei Radu care venea lansat spre poartă, iar scorul pauzei în capitală era 1-1 și Universitatea Cluj era la 45 de minute de promovare.

La revenirea de la vestiare, partida s-a desfășurat după același scenario. Dinamo a încercat să atace, dar barajul defensiv pus la punct de Erik Lincar a rezistat. Prima mare oportunitate a venit după aproape un sfert de oră de la reluare, când Matei a trimis o minge ce părea a fi centrare însă a lovit bara porții lui Gorcea (59). Torje a încercat o fază asemănătoare 10 minute mai târziu, însă portarul clujean a boxat.

Deși a avut o mică ezitare cu 10 minute înainte de final, Andrei Gorcea a continuat să facă un meci mare și a salvat la șutul puternic trimis de Ivanovski (82). “Studenții” s-au apărat eroic până la final și au reușit ceea ce părea imposibil, au eliminat Dinamo și au revenit în Liga 1 după o pauză de 7 ani.