În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.923 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – COV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Grupul de Comunicare Strategică a raportat joi (25 februarie) 3.923 de noi infecții cu coronavirus. În ultimele 24 de ore au fost raportate 81 de decese. Numărul total de cazuri urcă astfel la 791.971, dintre care 20.167 au decedat și 733.616 s-au vindecat. Au fost reconfirmate pozitiv, în urma retestării, un număr de 723  persoane.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.640. Dintre acestea, 985 sunt internate la ATI

Situația epidemiologică în județul Cluj

În ultimele 24 de ore, 177 clujeni au fost confirmați cu Covid-19. Numărul total de cazuri de covid depistate la nivelul județului Cluj de la începutul pandemiei până în prezent este de 39452.

Rata de incidență la nivelul județului Cluj este 2,66.

Situația epidemiologică pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15381802,33
2.Arad170961071,37
3.Argeș21005380,63
4.Bacău20126771,14
5.Bihor21121540,88
6.Bistrița-Năsăud8719270,81
7.Botoșani10830301,13
8.Brașov316681832,62
9.Brăila9744280,69
10.Buzău9488270,6
11.Caraș-Severin8276480,92
12.Călărași7561110,66
13.Cluj394521772,66
14.Constanța317901651,31
15.Covasna5901210,75
16.Dâmbovița17671871,19
17.Dolj19207681,45
18.Galați20213981,08
19.Giurgiu7742400,97
20.Gorj6700371,51
21.Harghita6190210,66
22.Hunedoara154241102,14
23.Ialomița8160220,85
24.Iași333411351,06
25.Ilfov310301972,58
26.Maramureș166331603,08
27.Mehedinți5988230,86
28.Mureș17853520,95
29.Neamț13851751,04
30.Olt11259380,76
31.Prahova27159460,67
32.Satu Mare9691651,75
33.Sălaj7893441,6
34.Sibiu19843671,68
35.Suceava20808831,19
36.Teleorman9773411,15
37.Timiș381374124,45
38.Tulcea6375180,69
39.Vaslui12896500,97
40.Vâlcea11774571,18
41.Vrancea8186260,6
42.Mun. București1279305232,42
43.Cazuri noi nealocate pe județe2086*255 
 TOTAL791.9713.923

Citește și: Certificatul de călătorie pe baza vaccinului și testului devine realitate potrivit IATA. VIDEO

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here